Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Almanya Ekonomisi 2Ç21’de Yıllık %9,8 Büyüdü

Almanya'da gayrisafi yurt içi hasıla yılın ikinci çeyreğinde %9,8 büyüme ile beklentinin üzerinde performans sergiledi.
Almanya Ekonomisi 2Ç21’de Yıllık %9,8 Büyüdü

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis) tarafından açıklanan verilere göre Almanya’da gayrisafi yurt içi hasıla (GSYİH) 2021’in ikinci çeyreğinde, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %9,8 oranında artış gösterdi. Ön tahminler %9,6 artışı işaret ediyordu.

Büyüme oranı çeyreklik bazda ise %1,6 ile %1,5 olan piyasa tahminlerinin üzerinde gerçekleşti. Açıklamada Temmuz raporunun üzerinden yükseliş olsa da 2019’un son çeyreği ile karşılaştırıldığında %3,3 daha düşük oranda olduğu belirtildi.

Yılın ikinci çeyreğinde özel tüketici harcamaları %6, devlet harcamaları %3,7 oranında arttı.
Almanya Ekonomisi Büyüme Oranları
Kaynak: Destatis

Açıklamada iç talebin de bir önceki yıla kıyasla önemli şekilde arttığı söylendi. Söz konusu dönemde inşaat yatırımlarında yıllık bazda %2,9 yükseliş oldu. 2020’nin ikinci çeyreğine göre mal ve hizmet ihracatında %26,5 artış gerçekleşti.

İthalatta %20,1’lik artış olurken, sadece mal ihracatının ithalattan daha fazla olduğu görüldü. Hizmet ihracatı ise son dört çeyrekten beri ilk kez iyimserliği gösterdi.

Fiyat ayarlı brüt katma değer %21,9 ile en çok imalat sektöründe arttı. Onu %11 ile ticaret, ulaştırma, konaklama, %10,2 ile kamu hizmeti sağlayıcıları, eğitim ve sağlık takip etti.

İstihdam sayısında çok büyük bir değişiklik olmadı. 2020’nin ikinci çeyreğinde 44,7 milyon olan istihdamda yer alan kişi sayısı, bu yıl 4 bin kişi arttı.

Federal İş Kurumu İstihdam Araştırmaları Enstitüsü (IAB) tarafından yapılan hesaplamalara göre çalışan kişi başına ortalama çalışılan saat sayısı, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %6,8 oranında keskin bir artış gösterdi.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum