Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya Ekonomisi 2Ç20’de %10,1 ile Rekor Düzeyde Küçüldü

Coronavirüs salgınının yarattığı etkiyle düşen tüketim harcamaları ve uluslararası ticaret rakamları, Almanya’nın GSYİH’sinde tarihin en keskin düşüşünü yaşattı.
Almanya Ekonomisi 2Ç20’de %10,1 ile Rekor Düzeyde Küçüldü
Son Güncelleme: 
Yorum

Almanya Federal İstatistik Ofisi, yılın ikinci çeyreğinde ülke ekonomisinin rekor düzeyde daralma gösterdiğini açıkladı.

Yapılan açıklamaya göre Covid-19 pandemisinin gerek hane halkı gerekse işletmeleri kötü şekilde etkilemesinden dolayı, verilerin hesaplanmaya başlandığı tarih olan 1970 yılından bu yana en keskin ekonomik küçülme gerçekleşti.

Almanya gayrisafi yurt içi hasılası, 2Ç20’de rekor düzeyde geriledi.
Almanya 2. Çeyrek Küçülme
Kaynak: Almanya Federal İstatistik Ofisi

Deutsche Bundesbank Başkanı Jens Weidmann, geçen ay yaptığı açıklamada ülke ekonomisinin söz konusu dönemde %10 oranında küçülmesini beklediğini söylemişti. Bu bakımdan açıklanan veriler Weidmann’ın beklentisine paralel geldi.

Yapılan resmi açıklamada önceki çeyreğe kıyasla %10,1 oranında gerçekleşen daralmanın, tarihin en keskin düşüşü olduğu belirtildi. Piyasanın beklentisi %9 düşüş olması yönündeydi. GSYİH, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre ise %11,7 küçüldü.

Küresel finans krizinin yaşandığı dönemde bile bu kadar düşüş olmadığına dikkat çekilirken, 2009’un ilk çeyreğinde %4,7 küçülme olduğu hatırlatıldı. Yılın ikinci çeyreklik döneminde mal ithalat ve ihracatı ile özel tüketim harcamalarında meydana gelen sert düşüş açıklanan rakamları etkiledi.

Bunun yanında pandeminin etkilerini azaltmak için devreye sokulan mali teşvikler de GSYİH üzerinde olumsuz etki yarattı.

Ekonomilerin toparlanması için daha fazla eyleme gerek olduğunu belirten IMF, Almanya ekonomisinin bu yıl %7,8 oranında daralmasını bekliyor.
IMF Almanya Ekonomi Tahmini
Kaynak: IMF

Uluslararası Para Fonu (IMF), son yayımladığı raporda Almanya GSYİH’sinin 2020’de sert daraldıktan sonra, gelecek yıl %5,4 büyümeye geçeceğini öngördü. Küresel ekonomi için beklenti ise bu yıl %4,9 daralmanın ardından, 2021’de %5,4 büyüme göstereceği yönünde.

Avrupa’nın en büyük ekonomisi olan Almanya’da şu ana kadar 208 bin 811 vaka ve 9 bin 212 can kaybı rapor edildi. Ülkede pandeminin etkisiyle sanayi üretimi, otomobil satışları ve fabrika siparişlerinde son 30 yılın en büyük düşüşü yaşandı.

Öte yandan Morgan Stanley Yatırım Yönetimi’nin baş küresel stratejisti Ruchir Sharma pandemi bittikten sonra Almanya’nın dünya ekonomileri arasında en kazançlı çıkan ülke olacağını söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu