Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya Ekonomisi 2022’ye Kadar Pandemi Öncesi Seviyeye Dönemeyecek

Toparlanmanın bu yıl sonuna kadar devam edeceği öngörülen Almanya ekonomisinde, salgın hastalık öncesi seviyeye 2022 yılından evvel ulaşmasının mümkün olmadığı söylendi.
Almanya Ekonomisi 2022’ye Kadar Pandemi Öncesi Seviyeye Dönemeyecek
Son Güncelleme: 
Yorum

Coronavirüs salgını nedeniyle yılın ikinci çeyreğinde %9,7 oranında küçülen Almanya ekonomisindeki toparlanmanın yıl sonuna kadar sürmesi bekleniyor.

Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanlığı tarafından yayımlanan aylık raporda, Mayıs ayında başlayan toparlanmanın son zamanlarda zayıfladığı fakat yavaş da olsa devam ettiği bildirildi.

Rapora göre Avrupa’nın en büyük ekonomisi 2022 yılından önce virüs salgını öncesi seviyeye dönemeyecek.
Almanya Ekonomisi Çeyreklik Daralma
Kaynak: Investing

Almanya, 261 bin pozitif vaka ve 9 bin 428 can kaybıyla salgından en kötü etkilenen ülkeler arasında 22. sırada yer alıyor. Ülkede salgını durdurmak amacıyla konulan kısıtlamalar sanayi üretimi ve fabrika siparişlerinde son yılların en sert düşüşüne yol açmıştı.

Son haftalarda ekonominin yeniden açılmasıyla birlikte toparlanma olsa da hala kriz öncesi seviyelerin gerisinde seyrediyor. Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’nın değerlendirmesine göre sanayi üretimi ivme kaybetse de artış hafif de olsa devam ediyor.

Küresel ekonominin hala çok ağır bir yük altında olduğu ifade edilen raporda, istihdamdaki artışa değinildi. Almanya’da istihdamın son beş aydır ilk kez Temmuz ayında arttığı söylenirken, yeni işe alımların süreceği kaydedildi.

Almanya hükümeti salgının ekonomik anlamda etkilediği kesime destek olmak için birçok mali teşviki devreye sokmuştu. Çocuk başında 300 Euro’luk yardım, düşük gelirli ailelere destek ve KDV indimi bunlar arasında yer alıyor.

Alman Ekonomi Enstitüsü (IW) Yöneticisi Michael Hüther, ekonominin önümüzdeki yıldan itibaren büyümeye geçeceğini öngörüyor.

Deutsche Welle’de yer alan habere göre genel tablonun bu şekilde devam etmesi durumunda 2021 yılında ekonomideki toparlanmanın hızlanacağı düşünülüyor. Michael Hüther, Almanya ekonomisinin gelecek yıl %4,5 oranında genişleyeceğini tahmin ediyor.

Ancak bu tahminlerin ikinci dalganın yaşanmadığı bir senaryo için yapıldığına dikkat çekildi. Alman Ekonomi Enstitüsü verilerine göre pandemi istihdam sektörüne 2009 finans krizinden daha büyük zararlar verdi.

Kısa çalışma ödeneklerinin şirketlerin işten çıkarmalarına engel olduğu belirtilirken, tüm tedbirlere rağmen istihdamda 350 bin kişilik bir azalma olduğuna dikkat çekildi. Salgının devam etmesi durumunda bu sayının artmasından endişe duyuluyor. İşsiz sayısında ise geçen yıla göre 500 bin kişilik bir artış olması öngörülüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu