Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya Ekonomisi Dördüncü Çeyrekte Resesyondan Ucu Ucuna Kaçtı

Almanya ekonomisi dördünü çeyrek büyüme rakamlarıyla teknik bir resesyona girmekten son anda kurtulduğunu gösterdi. Detaylar aşağıda;
Almanya Ekonomisi Dördüncü Çeyrekte Resesyondan Ucu Ucuna Kaçtı
Yorum

Almanya dördüncü çeyrekte düz bir büyüme kaydetmesinin ardından teknik bir resesyondan ucu ucuna kurtuldu ve bu durum Avrupa’nın en büyük ekonomisinin yavaşlamaya devam ettiği yönündeki endişeleri artırdı. Almanya’nın Federal İstatistik Ofisi Destatis, ön verilerin bir önceki çeyreğe göre dördüncü çeyrekte yüzde 0.0 büyüme gösterdiğini, rakamın Reuters’ın yüzde 0.1’lik tahmininin altında kaldığını bildirdi.

Destatis dördüncü çeyrekte olumlu katkıların iç talepte geldiğini de sözlerine eklerken bununla birlikte dış ticaret gelişmesinin dördüncü çeyrekte büyümeye olumlu bir katkı yapamadığını da vurguladı. Almanya’nın son büyüme verileri, özellikle de etrafı kuşatılmış otomobil endüstrisi, ticaretle ilgili küresel endişeler, artan tarifeler ve büyüme kaygıları arasında bir iç huzursuzluk döneminden sonra geldi.

Dördüncü çeyrek verileri, Almanya’nın azalan büyümenin iki ardışık çeyrekte görülmesi olarak tanımlanan resesyondan ucu ucuna kaçtığını da gösterdi.

Almanya Ekonomisi Dördüncü Çeyrek Verileri Ayrıca bunun, Almanya’yı bölgede geleneksel bir büyüme itici gücü olarak gören Avrupa için iyiye işaret olmadığı da kaydedildi. ING Almanya’nın baş ekonomisti Carsten Brzeski de taze verilerin hemn ardından görüş bildirerek; “2011’den beri en iyi büyüme performansı beklentileriyle başlayan 2018 yılı, çok kötü bir şekilde sona erdi” dedi. Brzeski yayınladığı notta ayrıca Alman ekonomisinin mümkün olan en düşük marjla teknik bir durgunluktan kurtulduğunu dile getirdi.

Ekonomist yılın ikici yarısında Alman ekonomisinin zayıf performansını, çok fazla bir kereye mahsus olaylara, yapısal güçsüzlüklere ve dış belirsizliklere bağladı.

ING Almanya’nın baş ekonomisti Carsten Brzeski Almanya Dördüncü Çeyrek Yorumu Gerekçelerden bazılarını ise arabalar, Çin-ABD ticaret anlaşmazlıkları, Brexit ya da dijital ve geleneksel altyapıya yatırım yapılmaması, demiryolları ve havayollarının ertelenmesi ve son 10 yılda neredeyse hiç yeni yapısal reform yapılmaması olarak sıraladı.

Yine de ING ekonomisti, bunun mutlaka uzun bir pozitif döngünün sonu olmadığının üzerini çizdi. “Bugünün verilerinden çıkan durum, durumun daha da kötüye gidebilme ihtimalinin çok düşük olduğu yönünde. Ekonomik temeller sağlam ve bundan sonra kademeli bir toparlanma şansı, başka bir hayal kırıklığı yaşama ihtimalinden çok daha yüksek” diyerek de iyimserliğini açıkça belli etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu