Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya Ekonomi Bakanlığı Toparlanma Hızı Konusunda Uyardı

Almanya Ekonomi Bakanlığı, GSYİH’nin ikinci çeyrekte ilk çeyrekten daha keskin daralacağı konusunda uyardı. Detaylar aşağıda;
Almanya Ekonomi Bakanlığı Toparlanma Hızı Konusunda Uyardı
Son Güncelleme: 
Yorum

Almanya Ekonomi Bakanlığı, bugün yaptığı açıklamada yılın ikinci yarısında ve sonrasındaki toparlanmanın durgun olacağı yönünde uyarıda bulunarak ikinci çeyrekteki ekonomik çıktının ilk çeyrekten daha fazla düşeceğini öngördü.

Investing’in haberine göre bakanlık, aylık raporunda ekonomik iyileşme aşamasının zaman alacağını çünkü epidemiyolojik risklerin devam ettiğini ve vatandaşlarla şirketlerin bunlara tepki verdiğini dile getirdi.

Ancak dip noktanın geçilmiş gibi göründüğünü ve kilitlenmenin kademeli olarak gevşemesinin ekonomik canlanmanın büyük olasılıkla Mayıs’ta başladığı anlamına geldiğini ekledi.
Almanya Koronavirüs 14 Haziran
Kaynak: Worldometer

Bakanlık, Nisan ayında ihracat ve ithalatın 1990’da kayıtların başlangıcından bu yana en büyük düşüşünü kaydetmesinin ardından Alman dış ticaretinin Mayıs’tan itibaren canlanacağını söyledi. Yine de ithalat ve ihracatın 2020’de önemli düşüşler göreceğini belirtti.

Alman hükümeti bu yıl Nisan ayında verdiği %6,3’lük daralma tahminine bağlı kalsa da birçok kurum daha kötümser tahminlerde bulundu. Örneğin Ifo Ekonomik Araştırma Enstitüsü, 28 Mayıs’ta yayımladığı raporda Almanya ekonomisinin 2020’de %6,6 küçüleceğini öne sürdü.

Bundesbank ise ilk çeyrekte yüzde 2,2 daralan Almanya ekonomisinin 2020’de yüzde 7,1 daralacağını bildirdi.
Almanya İlk Çeyrek Yüzde 2,2 Daralma
Kaynak: Trading Economics

Avrupa Komisyonu tarafından yayınlanan görünüm raporuna baktığımızda ise kurumun Almanya için 2020’de yüzde 6,5’lik daralma ve 2021’de yüzde 5,9’luk toparlanma tahmininde bulunduğunu görüyoruz.

Küresel ekonominin bu yıl yüzde 7,6 daralabileceğini belirten OECD ise Almanya’nın derin bir resesyonla karşı karşıya olduğunu söyledi. Virüsün yaza kadar azalması durumunda GSYİH’deki düşüşün yüzde 6,6 olacağını tahmin eden kurum bu senaryoda toparlanmanın yüzde 5,8 olacağını belirtti. Çift dalga senaryosunda ise Almanya GSYİH’sinin yüzde 8,8 daraldıktan sonra 2021’de yüzde 1,7 toparlanacağını kaydetti.

İkinci bir salgının erken ve iyi yönetilen bir yeniden çılmanın faydalarını baltalayacağını belirten OECD (Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü), artan belirsizliğin tüketicilerin daha fazla tasarruf yapmasına yol açacağını ve yatırımı baskılayacağını dile getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu