Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya’da İhracat Ekim’de %4,1, İthalat %5 Artarak Beklentileri Aştı

Avrupa’nın en büyük ekonomisi piyasalar tarafından izlenen son ticaret verilerini yayımladı.
Almanya’da İhracat Ekim’de %4,1, İthalat %5 Artarak Beklentileri Aştı
Son Güncelleme: 
Yorum

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis) Ekim 2021 dönemine ilişkin ticaret verilerini açıkladı. İthalat yüzde 5 artarken ihracat yüzde 4,1 arttı. Her ikisi de beklentilerin çok üzerinde geldi.

İhracat bir önceki yılın aynı ayında göre yüzde 8,1 artarken ithalat aynı bazda yüzde 17,3 artış kaydetti. Dış ticaret dengesi ise takvim ve mevsim etkisinden arındırılış olarak 12,5 milyar euro oldu.

Destatis geçici verilere dayanarak, takvim ve mevsimsel ayarlamadan sonra, Almanya’da koronavirüs pandemisi nedeniyle kısıtlamaların uygulanmadan önceki ay olan Şubat 2020’ye göre ihracatın yüzde 3,8 ve ithalatın yüzde 13,5 daha yüksek olduğunu da bildirdi.

Ekim 2021’de Almanya, Avrupa Birliği (AB) Üye Devletlerine 66,7 milyar euro değerinde mal ihraç ederken, bu ülkelerden 57,6 milyar euro değerinde mal ithal etti.
Almanya İhracat İthalat Ekim
KAYNAK: Destatis

Ekim 2020 ile karşılaştırıldığında, AB ülkelerine yapılan ihracat yüzde 11,6, bu ülkelerden yapılan ithalat yüzde 14,6 arttı.

Ekim 2021’de Avrupa Birliği dışındaki ülkelere (üçüncü ülkeler) mal ihracatı 54,6 milyar euro, bu ülkelerden yapılan ithalat ise 51,0 milyar euro olarak gerçekleşti. Yıllık bazda üçüncü ülkelere yapılan ihracat yüzde 4,1, bu ülkelerden yapılan ithalat ise yüzde 20,4 arttı.

Geçen yılın aynı ayına kıyasla, Birleşik Krallık’a yapılan ihracat Ekim 2021’de yüzde 11,5 azalarak 5,7 milyar euroya geriledi. Almanya’nın Birleşik Krallık’tan ithalatı aynı dönemde yüzde 2,9 azalarak 2,9 milyar euroya geriledi.

Almanya’nın Çin’e ihracatı Ekim 2020’ye göre yüzde 8,5 artarak 9,4 milyar euroya, ABD’ye ihracatı yüzde 11,4 artarak 11,0 milyar euroya yükseldi.

Almanya’ya yapılan ithalatın çoğu, Ekim’de Çin’den gelirken buradan alınan mallar yıllık bazda yüzde 28,6 artışla 23,3 milyar euro değere ulaştı. ABD’den ithalat ise yüzde 4 artışla 6 milyar euro oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu