Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya Şansölyesi: AB’ye Daha Fazla Desteğe Hazır Olmalıyız

Almanya Şansölyesi Angela Merkel, koronavirüs salgınının henüz başında olduklarını, dayanışma ruhu içinde AB’ye daha fazla katkı sağlamaya hazır olmaları gerektiğini söyledi.
Almanya Şansölyesi: AB’ye Daha Fazla Desteğe Hazır Olmalıyız
Son Güncelleme: 
Yorum

Salgının ilk başladığı dönemde her ne kadar oldukça kontrollü gidip, dünyanın takdirini toplasa da Almanya’da da koronavirüs vakaları ciddi bir sayıya ulaştı. Güncel rakamlara göre 150 bin 648 vakanın görüldüğü ülkede, toplam can kaybı 5 bin 315’e çıktı.

Şansölye Angela Merkel, henüz pandeminin başında olduklarını ve çok daha uzun süre savaşmak zorunda kalacaklarını belirtti. Bundestag parlamentosunda konuşan Merkel, süreci Almanya’nın sağlık sistemini desteklemek için iyi kullandıklarını ve zaman kazandıklarını söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü’nü desteklediklerini belirten Merkel, Avrupa Birliği’ne (AB) daha fazla katkı sağlamaya hazır olduklarını dile getirdi.

Angela Merkel, Dünya Sağlık Örgütü Almanya’nın vazgeçilmez bir ortağı olduğunu belirtti.

Almanya DSÖ'ye Desteğe Devam EdiyorHatırlanacağı üzere ABD Başkanı Donald Trump, geçen hafta yaptığı açıklamada DSÖ’ye verdikleri desteği durdurduklarını duyurmuştu. Trump ondan öncesinde örgütü Çin yanlısı olmakla ve tedbirleri zamanında söylememekle suçlamıştı. ABD’nin tam tersine Almanya örgütün her zaman desteklenmesi gerektiğini ve kendilerinin vazgeçilmez ortağı olduğunu ifade etti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü de DSÖ’ye salgınla mücadele için 30 milyon dolarlık ek kaynak sağladıklarını belirtmişti. Şansölye Merkel, pandeminin henüz başında olduklarını söylese de bir yandan da önemli yol kat ettikleri hususunda umut verici açıklamalarda bulunuyor.

Bu arada dün Almanya’da yaşayan 279 Türk vatandaşının ve onlarla akraba olan 50 Alman uyruklu yolcunun Türkiye’ye geldiği bildirildi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın koordinasyonu ve Dışişleri Bakanlığı’nın çalışmasıyla başlatılan tahliye işlemleriyle 329 yolcu, THY tarafından yurda giriş yaptı.

Merkel, AB bütçesine daha fazla ödeme yapmaya hazır olmaları gerektiğini aktardı.

Angela Merkel AB YorumuKoornavirüsün sağlığı tehdit etmesinin yanında siyasette de uzun süre gündemde yer alacağını söyleyen Merkel, ikna olmadığı sürece umut verici konuşmayı tercih etmediğini belirtti. Durumun çok ciddi olduğunu ifade eden Almanya Şansölyesi, “Virüsten önceki normal hayata dönemeyiz. Salgında zekice ve dikkatli davranmak zorundayız. Bir gerileme riskini almayalım.” dedi.

Salgın nedeniyle aldıkları tedbirlerin belki de bugüne kadar aldığı kararların en zoru olduğunu belirterek, Avrupa Birliği’ne destekten bahsetti. Dayanışma ruhu içerisinde AB bütçesine daha fazla katkı sağlamaya hazır olmaları gerektiğinin altını çizdi.

27 ülkeden oluşan birlik liderlerinden birçoğu da kitlesel olarak birleşmenin mücadele gücünü artıracağını düşünüyor. AB zirvesi başkanı Charles Michel, komisyonun acil ihtiyaçları analiz etmesi gerektiğini ve hep birlikte, orantılı bir şekilde çözüm bulmayı önerdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu