Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Öneri Kabul Edilirse Almanya 2038’e Kadar Kömüre Veda Edecek

Almanya'da hükümetin oluşturduğu komisyon kömür santrallerinin 2038'e kadar kapatılması gerektiğini savundu. Detaylar aşağıda;
Öneri Kabul Edilirse Almanya 2038’e Kadar Kömüre Veda Edecek
Son Güncelleme: 
Yorum

Almanya’da hükümet tarafından atanan Kömürden Çıkış Paydaş Komisyonu bugünkü açıklamasında, kömürden elektrik üretimi yapılan santrallerin 2038’e kadar kapatılması gerektiğini savundu. 31 üyeli komisyonun önerisinin hükümet tarafından kanun haline getirilmesi beklenirken, kapatmadan etkilenecek eyaletlere yardım için 40 milyar euro (45.7 milyar dolar) ayrılması gerektiği belirtildi. Komisyonun planları, Almanya’nın geçen yılın enerji karışımının yüzde 40’ından fazlasını oluşturan yenilenebilir enerjilere geçme stratejisinin merkezinde bulunuyordu.

20 saatten fazla süren görüşmelerden sonra tamamlanan kömür komisyonun önerilerinin, hükümete planlı kömürden çıkışı yasaya dönüştürme çabalarında rehberlik edeceği kaydedildi.

Almanya Kömür Komisyonu ÖneriKurum ayrıca çıkıştan etkilenen kömür madenciliği eyaletlerine yardım için en az 40 milyar euro sağlanması gerektiğini savundu. Komisyonunun dört liderinden biri olarak görev yapan çevre profesörü Barbara Praetorius; “Bu plan, Alman hükümeti tarafından belirlenen iklim değişikliği hedeflerine ulaşmayı mümkün kılacak ve Alman hükümeti önerilerimizi uygularsa, aynı zamanda satın alınabilir ve güvenli enerji kaynakları da sağlayacak” dedi.

Barbara Praetorius, nüfusun büyük bir çoğunluğunun kömürden çıkışın arkasında durduğunu fakat bunun bölgeler için güvenilir, uygun fiyatlı ve kabul edilebilir olması gerektiğini vurguladı.

Kömür Komisyonu 2038'e Kadar Çıkış Kaynaklardaki raporlara göre, ilk adımda RWE, Uniper, EnBW ve Vattenfall’dan 12.7 gigavat kapasiteye sahip tesislerini 2022’ye kadar kapatmalarının isteneceği söylendi. Önerilen planlara göre Almanya’daki kömür gücü kapasitesi 2030’a kadar yarıdan fazla inerek 17 gigawatt kapasiteye düşecekti. İlaveten raporda, komisyonun kapatma konusunda operatörlerle sözleşmeye dayalı karşılıklı bir anlaşma yapılmasını tavsiye ettiği bilgisine yer verildi.

Tazminat ödemelerinin, Uniper’in Datteln 4 tesisi de dahil olmak üzere çalışmakta olan, henüz hizmete başlamayan ve inşası devam eden tesisler için geçerli olması gerektiği bildirildi.

Almanya Hükümeti Yenilenebilir Enerji Hedefi Komitenin önerilerinin uygulanması durumunda, bunun 2022 yılına kadar tüm nükleer santralleri kapatma kararından sonra 10 yıl içinde Almanya’nın enerji piyasasına ikinci büyük müdahale olacağına da dikkat çekildi.

Nükleerden çıkma kararı, 2011 yılında Japonya Fukishima felaketinin ardından alınmıştı. Diğer taraftan, 2038 çıkışının tahminler ile uyumlu görünse de raporda çıkışın 2035’te tamamlanabileceği ve 2032’de bunun mümkün olup olmadığına karar verileceği yazıldı. Bununla birlikte, kesinti nedeniyle elektriğe daha fazla para ödeyen şirketler ve tüketiciler için tazminatın yılda 2 milyar euro olması gerektiği dile getirildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu