Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya Hükümeti 2020 için Büyüme Tahminini Düşürdü

Alman hükümeti 2020 ekonomik büyüme tahminini daha önceki yüzde 1.5'den revize ederek yüzde 1’e indirdi. Detaylar aşağıda;
Almanya Hükümeti 2020 için Büyüme Tahminini Düşürdü
Yorum

Ekonomi Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Almanya hükümeti, 2020 yılı için ekonomik büyüme tahminini daha önceki yüzde 1.5’den revize ederek yüzde 1 seviyesine indirdi. Bununla birlikte Avrupa’nın en büyük ekonomisinin bir krizle karşı karşıya olmadığını da sözlerine ekledi.

Bakanlık, Berlin’in bu yılki gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) büyüme oranını hala yüzde 0.5 olarak gördüğünü belirtti. Ekonomi Bakanı Peter Altmaier; “Almanya’daki ekonomik gelişmeler şu anda karmaşık bir tablo gösteriyor” dedi.

Ne var ki görünüm şu anda bastırılsa bile ekonomik kriz tehdidinin bulunmadığını da vurguladı.

Almanya 2020 Büyüme DüşürdüAltmaier, ihracata yönelik endüstrilerin ticaret çatışmaları, Brexit ve bunlara bağlı belirsizlik nedeniyle baskı altında olduğunu ancak iç ekonominin iyi durumda kaldığını söyledi. Sonuçta 2020 görünümü, hükümetin değiştirmediği 2019 büyüme tahmini olan yüzde 0.5’e göre daha iyi olsa da yine de önceki yıllara kıyasla epey aşağıda.

Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanlığı geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, ülkede belirgin bir resesyon tehlikesi olmadığını bildirmişti.

Almanya Hükümeti 2020 için Büyüme Tahminini DüşürdüBakanlığın ekonomiye yönelik düzenli olarak yayımladığı aylık raporunda, Almanya’da şu an için daha kuvvetli bir ekonomik yavaşlama olmadığı ve resesyon tehlikesi beklenmediği belirtildi. Raporda küresel ekonomik yavaşlamanın Almanya ekonomisini etkilediğine dikkat çekildi.

Belirgin bir resesyonu düşük ihtimaller arasında gösteren hükümetin, bu değerlendirmesi şaşkınlık yarattı. Sonuçta birçok banka ve ekonomist, Avrupa’nın en büyük ekonomisinin durgunluğa girebileceği konusunda benzer tahminlerde bulunmaya devam ediyor.

Devam eden ABD-Çin ticaret savaşı, İngiltere’nin AB’den ayrılması gibi jeopolitik gelişmeler etrafındaki belirsizliğin körüklediği resesyon yorumları arasında Almanya gerilemesinin, diğer ülkeler için iyi olabileceği tahminleri de var. Danimarkalı yatırım bankası Saxo Bank tarafından ortaya atılan bu tahmine göre Berlin’in harcama ve yatırım yapmaya başlayabileceğine ve Avrupa’nın ekonomik ortamını kökten değiştirebileceğine inanılıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu