Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya’nın 2020 Büyüme Tahminini Yükseltmesi Bekleniyor

Kaynaklar, Alman hükümetinin bu hafta tahminlerine yapacağı güncellemede yıllık ekonomik büyüme tahminini yukarı yönlü revize edeceğini söyledi.
Almanya’nın 2020 Büyüme Tahminini Yükseltmesi Bekleniyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Hükümetin tahminine aşina bir kaynak bugün Reuters‘a verdiği demeçte, Alman hükümetinin bu hafta tahminlerine yapacağı güncellemede 2020 için GSYİH tahminini yukarı yönlü revize edeceğini söyledi.

Buna göre Avrupa’nın en büyük ekonomisi, gayri safi yurt içi hasılanın 2020’de yüzde 5,8’lik düşüş yönündeki bir önceki tahmine kıyasla yüzde 5,5 küçülmesini beklediğini açıklayacak.

2021 için GSYİH büyümesininse yüzde 4,4 olacağı tahminini doğrulayacak. Bununla birlikte Ekonomi Bakanlığı yorum yapmaktan kaçındı ve Ekonomi Bakanı Peter Altmaier‘in güncellenmiş tahminini Çarşamba günü sunacağını söyledi.

Kısa süre önce önde gelen araştırma kuruluşları tarafından hazırlanan raporda da 2020 beklentisi yüzde eksi 5,4’e revize edilmişti.
Almanya Tahmin
Kaynak: DIW Berlin

Alman Ekonomik Araştırma Enstitüsü (DIW Berlin); Leibniz Ekonomik Araştırma Enstitüsü, Ifo Enstitüsü, ETH Zürih Ekonomik Araştırma Merkezi (KOF), Kiel Dünya Ekonomisi Enstitüsü (IfW Kiel), Münih Üniversitesi Leibniz Ekonomik Araştırma Enstitüsü, Leibniz Ekonomik Araştırma ve Viyana İleri Araştırmalar Enstitüsü işbirliğinde hazırlanan raporda GSYİH için daha önce yapılan tahminler düşürülmüştü.

GfK da geçtiğimiz hafta Almanya’da tüketici güveninin Kasım’da yüzde eksi 3,1 olacağı tahmininde bulunurken beklentilerin zayıflamasının işlerin iyileşmeden önce kötüye gideceğine işaret ettiğini bildirmişti.

GfK’nin raporunun üzerine görüş bildiren ING Ekonomisti Carsten Brzeski, çift dip riski olduğunu şöyle dile getirmişti:

“Örneğin en son veriler, Alman turizm sektörünün, Şubat seviyesinin neredeyse %25 altında olduğunu gösteriyor. İleriye bakıldığında, yeni belirsizlik ve yeni kısıtlamalar ile yerel kilitlenmeler, tüketici güvenini ve özel tüketim beklentilerini şimdiden azaltmaya başladı. Hem enfeksiyonlar hem de kısıtlamalar açısından işler iyileşmeden önce daha kötüye gidecek gibi göründüğü düşünüldüğünde, Almanya’da ikili dip riski artıyor.”

Ülkeye ilişkin son verilere bakıldığında ise Almanya’nın şimdiye kadar 439 bin 577 vaka ve 10 bin 144 ölüm bildirdiği görülüyor. Günlük yeni vakalarda ise son günlerde kayda değer artış var. 25 Ekim’de rapor edilen yeni günlük vaka sayısı 9 bin 829.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu