Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Alman ZEW Endeksi Şubat’ta 2021 için Parlak Ekonomik Görünüm Sundu

Şubat ayının Alman ZEW gösterge rakamları, Ekonomik Duyarlılık Endeksi’nin beklentilerin çok üzerinde yükseldiğini ortaya serdi. Rapor üzerine “aydınlık 2021 için yüksek umutlar” yorumu geldi.
Alman ZEW Endeksi Şubat’ta 2021 için Parlak Ekonomik Görünüm Sundu
Son Güncelleme: 
Yorum

Almanya için ZEW Ekonomik Duyarlılık Göstergesi Şubat 2021’de yapılan ankette yeniden önemli ölçüde artarak Ocak ayına göre 9,4 puan yükseldi. 71,2 puanlık yeni okuma, 59,6 yönündeki beklentilerin çok üzerine çıktı. Aynı zamanda Eylül’den bu yana en yüksek seviyeye işaret etti.

Bununla birlikte Almanya’daki ekonomik durum değerlendirmesi hafifçe kötüleşerek 67,2 puanda gerçekleşti. ZEW Başkanı Profesör Achim Wambach, finans piyasası uzmanlarının gelecek hakkında iyimser olduklarını söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

“Alman ekonomisinin önümüzdeki altı ay içinde yeniden büyüme rotasına gireceğinden eminler.”
Almanya ZEW Ekonomik Duyarlılık Gösterge Şubat 2021
Kaynak: ZEW

Ayrıca tüketim ve özellikle perakende ticaretin, yüksek enflasyon beklentileriyle birlikte önemli ölçüde toparlanmasının beklendiğini ekledi. ZEW raporunda mali piyasa uzmanlarının Euro Bölgesi’nin ekonomik kalkınmasına ilişkin duyarlılığının da keskin bir şekilde artarak göstergeyi 69,6 puanlık mevcut seviyeye taşıdığı bildirildi.

Euro Bölgesi’ndeki mevcut ekonomik duruma ilişkin gösterge 4,3 puan yükselerek eksi 74,6 puan seviyesine yükseldi. Euro bölgesi eflasyon göstergesi 20,2 puan yükselerek 71,8 puanlık yeni bir değere ulaştı. Almanya için enflasyon göstergesi 15,3 puan artarak 73,5 puan oldu.

Berenberg Ekonomisti Florian Hense, ZEW verilerine ilişkin raporunda giderek daha fazla finansal analistin Alman ve Euro Bölgesi ekonomisine dair iyimser olduğunu vurguladı.
Almanya ZEW Ekonomik Duyarlılık Gösterge Ocak 2021
Kaynak: ZEW

Almanya için 71,2’ye yükselen gösterge beklentiler endeksinin Eylül 2020’deki pandemi sonrası zirvenin çok az altında olduğunu aktardı. Aralık ve Şubat aylarında endeksin ikinci dalganın vurduğu Eylül-Kasım ayları arasındaki kayıplarının çoğunu telafi ettiğini belirtti.

Fakat parlak bir bahar görünümüne ilişkin beklentiler yüksekken Almanya’da kışın soğuk ve karanlık kaldığını da söyledi. Diğer taraftan giderek daha fazla Euro Bölgesi ülkesinin ikinci dalgayı kontrol altına almaya başladığını dile getirdi. Fransa, İtalya ve birkaç başka ülke kısıtlamaları gevşetirken ZEW katılımcıları bölgedeki ekonomik koşulların iyileştiği yargısına vardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu