Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Alman ZEW Ekonomik Duyarlılık Endeksi Eylül’de 26,5’e Sert Düştü

Avrupa’nın beklenen verilerinden Eylül ayına ilişkin ZEW sonuçları yayımlandı.
Alman ZEW Ekonomik Duyarlılık Endeksi Eylül’de 26,5’e Sert Düştü

Büyük sanayi ve sigorta şirketlerinden elde edilen verilerle hazırlanan Almanya ZEW raporunun Eylül sayısı açıklandı.

Almanya için ZEW Ekonomik Duyarlılık Göstergesi bir önceki aya göre 26,5’e geriledi. Beklenti 30’a düşüş yönündeydi. Önceki ay ise 40,4’e gerileyerek Kasım 2020 sonrası en zayıf değerini test etmişti.

Aynı zamanda Ağustos okuması, Mayıs ayında 84,4’le yirmi yılın en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra yatırımcı güvenindeki üçüncü aylık düşüşü işaretlemişti.

Eylül’deki 26,5’lik okuma ZEW Endeksi için Mart 2020 sonrası en düşük seviye oldu.

ZEW Ekonomik Gösterge
Kaynak: ZEW

Böylelikle ekonomik duyarlılık göstergesi yaklaşık 1,5 yılın en zayıf değerine düştü. Alman Mevcut Koşullar Endeksi Eylül’de önceki ayın 29,3’ünden 31,9’a yükseldi. Beklenti 31,9’du. Yine de durum göstergesi, eksi 67,2 puanda kaldığı Şubat 2021’den bu yana sürekli arttı.

Almanya için ZEW Ekonomik Duyarlılık Göstergesi’nin şu anki okumasının ekonomik büyümenin önümüzdeki altı ay içinde şu anki oranından sadece biraz daha yüksek olacağını gösterdiği söylendi.

ZEW Başkanı Profesör Achim Wambach, Eylül’de beklentilerin bir kez daha belirgin şekilde düştüğünü söyledi. Mali piyasa uzmanları önümüzdeki altı ay içinde ekonomik durumda daha fazla iyileşme beklese de iyileşmelerin beklenen büyüklüğü ve dinamiklerinin önemli ölçüde azaldığını ekledi.

“Otomobil sektöründeki küresel çip sıkıntısı ve inşaat sektöründeki yapı malzemesi sıkıntısı bu sektörlere yönelik kar beklentilerinin önemli ölçüde azalmasına neden oldu. Bu da ekonomik beklentileri olumsuz etkilemiş olabilir” dedi.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum