Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Alman Sanayi Üretimi Nisan’da Beklentilerin Tersine Azaldı

Avrupa’nın sürücü ekonomisi Almanya, beklenen sanayi üretimi verilerini açıkladı. Rakam beklentilerin altında geldi.
Alman Sanayi Üretimi Nisan’da Beklentilerin Tersine Azaldı
Son Güncelleme: 
Yorum

Almanya Federal İstatistik Ofisi’nin (Destatis) açıkladığı verilere göre ülkenin sanayi üretimi Nisan ayında yüzde 1 azaldı.

Beklentiler yüzde 0,5 artış yönündeydi.

Mart’ta önceki iki aylık düşüşün ardından Şubat’a göre yüzde 2,5 artarak beklentileri aşmıştı. Aynı zamanda geçen Ekim’den bu yana en büyük üretim artışı olmuştu.

Almanya’nın Sanayi Üretimi Nisan’da Yine Düştü

Almanya’nın Sanayi Üretimi Nisan’da Yine Düştü
KAYNAK: DESTATİS

Düşüş Nisan ayı başlarında Süveyş Kanalı’nın tıkanmasıyla kötüleşen yarı iletken kıtlığı ve diğer tedarik zinciri kesintileri arasında geldi.

Tüketim malları yüzde 3,3, ara mallar yüzde 0,2, sermaye malları yüzde 0,1 ve inşaat 4,3 azaldı. Enerji için çıktı ise yüzde 6 arttı. Sanayi üretimi, pandeminin ekonomiye darbe indirdiği 2020’deki düşük baz etkileri nedeniyle yıllık bazda yüzde 26,4 arttı.

Nisan 2021’de enerji ve inşaat dışı sanayide üretim yüzde 0,7 azaldı.

Öte yandan dün açıklanan veriler de Almanya’daki fabrika siparişlerinin, Mart’ta yüzde 3,9’luk artışın ardından ve yüzde 1’lik bir artış yönündeki piyasa tahminlerine kıyasla Nisan’da bir önceki aya göre beklenmedik bir şekilde yüzde 0,2 düştüğünü gösterdi.

Söz konusu veriler Alman sanayisinin güç kaybettiğine işaret etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu