Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Alman Sanayi Üretimi Kasım’da Gücünü Korurken Çifte Düşüş Riski Silinemedi

Almanya'nın açıkladığı güçlü sanayi verileri olumlu bir sürpriz umutlarını canlı tutsa bile çift dipin hala olası göründüğü söylendi. Detaylar haberimizde;
Alman Sanayi Üretimi Kasım’da Gücünü Korurken Çifte Düşüş Riski Silinemedi
Son Güncelleme: 
Yorum

Almanya Federal İstatistik Ofisi’nin (Destatis) açıkladığı verilere göre, sanayi üretimi Ekim ayının yüzde 3,4’e revize edilen artışının ardından Kasım’da yüzde 0,9 arttı. Rakam, yüzde 0,7’lik piyasa tahminlerinin üzerinde geldi. Kasım 2019 ile karşılaştırıldığında sanayide takvim etkisinden arındırılmış üretimdeki düşüş %2,6 olarak gerçekleşti.

Almanya’da korona salgını nedeniyle kısıtlamaların getirildiği Şubat 2020 ile karşılaştırıldığında Kasım 2020’de üretim, mevsimsel ve takvim etkisinden arındırılmış olarak %3,8 daha düşüktü. Kasım’da enerji ve inşaat dışı sanayide üretim% 1,2 artarken sanayide ara malı imalatı %2,4, sermaye malı üretimi ise %1,3 artış gösterdi.

Tüketim malları üretimi yüzde 1,7 azalırken sanayi dışında enerji üretimi Kasım 2020’de yüzde 3,9 azaldı, inşaat sektöründe üretim yüzde 1,4 arttı.
Almanya Sanayi Üretimi
Kaynak: Destatis

Bu arada dün açıklanan Alman fabrika siparişleri üzerine de sonsuz büyüme yorumu yapılmıştı. Sanayi üretimi üzerine yayımlanan notta da ne Almanya’daki hafif kilitlenme ne de bazı komşu ülkelerdeki daha sıkı kilitlenmelerin Kasım ayında Alman sanayisini etkilediği belirtildi.

Bunun yerine, sanayi üretimi ve ihracat Kasım ayında pozitif ivmesini sürdürerek ekonominin dördüncü çeyrekte çifte düşüşü önleyebileceği umutlarını canlı tuttu. Ekonomist Carsten Brzeski, sanayi üretiminin yanında ihracat ve ithalat verilerine de atıfta bulundu.

İhracat (mevsimsel ve takvimden arındırılmış) Ekim’deki %0,9’dan Kasım’da bir önceki aya göre %2,2 artarken ithalat bir önceki aya göre %4,7 arttı ve ticaret fazlası Ekim’deki 19,4 milyar eurodan 17,2 milyar euroya geriledi.

Brzeski; “bugünün verileri dördüncü çeyrekte olumlu bir sürpriz için umutları canlı tutuyor” dedi.
Almanya Ticaret Fazlası
Kaynak: Trading Economics

Yaz aylarından bu yana, endüstriyel faaliyetler hizmet sektöründen ve diğer kilitlenme isabetli faaliyetlerden ayrılırken akıllı kilitlemelerin doğası, bu ayrışmanın önemli bir faktörü olarak açıklandı. Ayrıca Alman imalat sektörünün, Çin ekonomisindeki güçlü ve devam eden toparlanmadan fayda sağlıyor gibi göründüğünü ekledi.

Ancak imalat sektörünün krize diğer sektörlerin çoğundan çok daha zayıf bir şekilde girdiğinin unutulmaması gerektiğini de söyledi. Yakın zamandaki hızlanmaya rağmen, endüstriyel üretimin hala kriz öncesi seviyesinin yaklaşık %4 altında olduğunu vurguladı.

Çifte düşüşe karşı yarışta Alman ekonomisinin en büyük umudu olarak sanayideki toparlanmayı gösteren uzman, pandemi ve kilitlenmeler olmasaydı, mevcut sert aylık verilerin tümünün dördüncü çeyrekte güçlü bir ekonomik performansa işaret edeceğini aktardı.

Özellikle Aralık ayının son iki haftasında olmak üzere, en son tecrit önlemlerinin olumsuz etkisi göz önüne alındığında, küçük bir daralma ve dolayısıyla Alman ekonomisinde çift düşüşün bugünün güçlü endüstriyel verileri olumlu bir sürpriz umutlarını canlı tutsa bile hala mümkün olduğunu savundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu