Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Alman Sanayi Üretimi Ocak’ta 8 Ay Sonra İlk Kez Düştü

Alman sanayi üretimi 2021’in ilk ayında Aralık’a kıyasla yüzde 2,5 geriledi. Üretim salgın öncesinin %4,2 altında kaldı.
Alman Sanayi Üretimi Ocak’ta 8 Ay Sonra İlk Kez Düştü

Almanya Federal İstatistik Ofisi’nin (Destatis) açıkladığı verilere göre ülkenin sanayi üretimi Ocak ayında Nisan’dan bu yana ilk kez düştü.

Aralık’ta aylık bazda duran sanayi üretimi üzerine duraklayan sektörün ekonomiyi ilk çeyrekte daralmadan kurtaramayacağı söylenmişti. Aralık okuması yüzde 1,9 artışa revize edildi.

Koronavirüs salgını nedeniyle kısıtlamaların getirildiği 2020 Şubat ayı ile karşılaştırıldığında üretimin %4,2 düşük olduğu görüldü.
Alman Sanayi Üretimi Ocak
Kaynak: Destatis

Ocak 2020 ile karşılaştırıldığında, sanayide takvim etkisinden arındırılmış üretimdeki düşüş %3,9 olarak gerçekleşti. Ocak 2021’de enerji ve inşaat dışı sanayide üretim yüzde 0,5 azaldı.

Sanayi içinde sermaye malları üretimi yüzde 0,8, tüketim malları üretimi ise yüzde 3 düşüş gösterdi. Ara malı üretimi yüzde 0,7 arttı. Sanayi dışında enerji üretimi yüzde 0,6 arttı.

İnşaat sektöründe üretim, Aralık 2020’de kaydedilen güçlü artış (revize değer: +%5,4) ve katma değer vergisi indiriminin sona ermesi karşısında yüzde 12,2 azaldı.

Sanayi üretimindeki değişimler, imalat sektöründe önemli bir güç göstergesi olarak yaygın bir şekilde takip edildiği için önem taşıyor. Ocak’ta ekside gerçekleşen sanayi üretimi, Almanya’nın sağlam imalat sektöründeki toparlanmanın daha da güç kaybettiğini gösteriyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum