Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Alman Perakende Satışları Ağustos’ta %1,1 Arttı

Almanya’da perakende satışlar önceki ayın sert düşüşünün ardından Ağustos’ta yüzde 1,1 arttı.
Alman Perakende Satışları Ağustos’ta %1,1 Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

Almanya Federal İstatistik Ofisi’nin son raporuna göre Almanya’da perakende satışlar Ağustos’ta yüzde 1,1 arttı. Beklenti yüzde 1,2 artış yönündeydi.

Temmuz ayında perakende satışlar yüzde 0,9’luk düşüş yönündeki piyasa tahminlerine kıyasla çok daha sert yüzde 5,1 düşmüştü.

Koronavirüs krizinden önceki ay olan Şubat 2020’ye kıyasla satışlar yüzde 3,8 artmıştı.
ALMAN Perakende Satış Ağustos 2021
KAYNAK: DESTATİS

Bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,30 düşmüştü.

Ağustos’ta Almanya’nın perakende satışları, Temmuz’daki 5,1’lik düşüşten kısmen toparlansa da piyasanın yüzde 1,5’lik toparlanma beklentilerini karşılamadı.

Gıda dışı ürünlerin satışları, tekstil, giyim, ayakkabı ve deri eşya, büyük mağazalardaki ticaret ve mobilya, ev aletleri ve inşaat malzemelerinin katkısıyla yüzde 4,9 arttı.

Online ticaret yüzde 9,0 artarken gıda, içecek ve tütün ürünleri satışları yüzde 3,4 azaldı. Şubat 2020’nin kriz öncesi ayına kıyasla ise perakende satışlar yüzde 6 yüksek kaldı.

Bir önceki yılın aynı ayına kıyasla perakende satışlar yüzde 0,40 arttı.

Beklenti yüzde 1,9 artış yönündeydi. Temmuz ayının yıllık perakende satışları yüzde 0,4’e yukarı yönlü revize edildi. Aylık bazda perakende satışlar da yüzde 4,5’e revize edildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu