Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Alman Mahkemesinin Kısıtlayıcı Adımı, AMB Tahvil Alımını Durdurmaya Yetmeyebilir

Koronavirüs salgını hükümetler ve merkez bankalarını ekonomiyi desteklemeye iterken, Avrupa Merkez Bankası daha fazla teşvik için adım atmaya hazırlanıyor. Üstelik Alman yargıçların kararına rağmen...
Alman Mahkemesinin Kısıtlayıcı Adımı, AMB Tahvil Alımını Durdurmaya Yetmeyebilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünyada etkisini sürdüren koronavirüs, Amerika’nın ardından Avrupa ülkelerinde ve dünyanın hemen her ülkesinde can kayıplarına neden oluyor. Öyle ki çoğu ülkede vaka sayısının 10 binin üzerinde olduğu görüldü.

Salgın, dünya ekonomisine adeta depremi yaşatırken ekonomistler Euro Bölgesi için olumsuz ekonomik tahminleri gündeme getirmişlerdi. Avrupa Merkez Bankası (AMB) da bu süreçte ekonomiyi korumak amaçlı hamlelerde bulundu.

Geçtiğimiz hafta, Alman mahkemesi AMB’nin attığı bazı adımları yasal bulmadığını açıklamıştı. Özellikle bankanın 2,9 trilyon dolarlık varlık alım programına katılım için yaptıkları anayasaya aykırı olarak nitelendirilmişti.

AMB, Parasal Teşvik Programının Neden Olduğu Tartışmalara Rağmen Kararından Vazgeçmedi

AMB Kararından VazgeçmediAlman mahkemesinin vardığı kanı, AMB hamlelerinin AB antlaşmaları ile uyumlu olmadığı yönündeydi. Bankaya programın gerekliliğini ispatlaması için 3 ay müddet verilmişken, bu kez yeni bir gelişme yaşandı.

AMB, bölge ekonomisine destek amaçlı yeni bir teşvik programına hazırlanıyor. Bu kapsamda teşvik miktarını artırmaya karar veren bankanın Alman yargıçların kararını göz ardı ettiği düşünülüyor. Daha fazla tahvil uygulama kararı kesin olmamakla birlikte, böyle bir hamlenin ne zaman yapılacağı ise tahminlerin ötesinde kalıyor.

Ayrıca Avrupa’nın önde gelen mahkemeleri bankanın teşvik programı üzerindeki tartışmaları sürdürüyor. AMB Başkanı Christine Lagarde’ın ise böyle bir ortamda daha fazlasını yapmaya hazırlanması daha büyük tartışmaların fitilini ateşleyebilir.

Lagarde, 2,9 trilyon doları aşkın varlık alım programının bu tartışmaların etkisi altında kalmadığını belirtmişti. Bu süre içinde kendisinin de pandemi krizini aşmak için elindeki tüm imkanları kullanacağını söylemişti.

Ayrıca, krize benzersiz bir yardım sağlayacağını iddia ettiği desteğin Euro Bölgesi ülkelerine faydalı olacağı konusunda ısrarcıydı;

Lagarde’ın Mart ayı ortalarında açıklanan 750 milyar Euro’luk tahvil alım programını hızlandıracağı tahmin ediliyor. Salgınla mücadele için acil tahvil alımına yönelen AMB programın en az 2020 sonuna kadar uygulanacağını belirtmişti.

Diğer taraftan ekonomistler Alman mahkemesinin kararından endişe duyuyor ve Euro Bölgesi’nin önemli ülkelerinin tahvil alımının çoğunlukla bu programdan etkileneceği fikrindeler. Fakat bazı tahminler, söz konusu programı engelleyici bir yasağın kısa sürede gelmeyeceğini düşünüyorlar. AMB ise ekonomiyi canlandırmak için gerekeni yapma konusunda istikrarlı görünüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu