Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Alman İmalat PMI Temmuz’da 65,9’a Yükseldi

Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya’da imalat sektörü Temmuz’da güçlü kalmaya devam etti.
Alman İmalat PMI Temmuz’da 65,9’a Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

IHS Markit tarafından açıklanan nihai verilere göre Almanya İmalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) Temmuz’da 65,9’a yükseldi.

Ön tahmin rakamın Temmuz ayında 65,6’ya yükselerek fabrika faaliyetlerinde 3 aydaki en güçlü büyümeyi işaretlediğini göstermişti.

Alman üretimi Temmuz’da ivme kazanmayı sürdürürken PMI, Nisan ayından bu yana en güçlü seviyesine ve tarihindeki üçüncü en yüksek seviyeye ulaştı.
Alman İmalat PMI Temmuz 2021
Kaynak: Markit Economics

PMI, Nisan ayından bu yana en güçlü seviyesine ve tarihindeki üçüncü en yüksek seviyeye ulaştı.

İstihdamdaki artış rekor kırarken her iki fiyat endeksi de yeni zirveler kaydetti.

Son anket sonuçları hakkında yorum yapan IHS Markit Ekonomi Direktörü Trevor Balchin, yeni siparişlerin ve istihdamın daha hızlı büyümesinin Temmuz’da Alman imalat sektörünü desteklediğini belirtti.

PMI’nın Mayıs ayındaki kısa bir ivme kaybının ardından art arda ikinci ayda yükseldiğini kaydederken üretim artışının arz kıtlığı tarafından kısıtlandığına dair daha fazla kanıt sağladığını aktardı.

Yeni siparişler ve istihdam endeksleri sırasıyla şimdiye kadarki en yüksek üçüncü ve en yükseği işaretlerken üretim endeksi Haziran ayından bu yana düştü ve anketin başladığı 1996’dan bu yana yalnızca dokuzuncu en yükseği temsil etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu