Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Alman İmalat PMI Mart’ta Tüm Zamanların Yükseğine Ulaştı

Avrupa'nın lokomotif ekonomisi olan Almanya, imalatta ne kadar güçlü olduğunu bir kez daha gösterdi.
Alman İmalat PMI Mart’ta Tüm Zamanların Yükseğine Ulaştı
Son Güncelleme: 
Yorum

IHS Markit’in nihai İmalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) verileri açıklandı. Buna göre Mart ayında İmalat PMI önceki tahminle doğru yönde 66,6 oldu.

Şubat okuması ise 60,7’ye işaret etmişti. PMI, Mart ayında yeni siparişlerdeki görülmemiş büyüme ve rekor tedarik gecikmeleriyle birlikte Mart ayında tüm zamanların en yüksek seviyesinde gerçekleşti.

Alman imalat sektörü ilk çeyreğin sonunda belirgin yükseliş kaydederken mal üreticileri, anketin başladığı 1996 yılından bu yana yeni siparişler ve üretimdeki en keskin artışları bildirdi.

Gösterge IHS Markit/BME Alman İmalat PMI Mart’ta 66,6 ile rekor kırdı.

Alman İmalat PMI Mart 66,6
Kaynak: IHS Markit

Kapasite üzerinde artan baskı ve görünüme dair güçlü güven sektör istihdamında iki yıldan fazla bir süredir ilk artışın yaşanmasını sağladı. Bununla birlikte anket arz yönlü koşulların daha da kötüleştiğini de ortaya serdi.

İmalat sektörünün performansındaki yükseliş, yeni siparişlerdeki rekor artıştan kaynaklandı. Ankete katılan işletmeler, özellikle yatırım ve ara mallar için daha güçlü talep bildirdi, ancak tüketim malları kategorisi de bu cephede iyileşmiş bir performans gördü.

Yeni ihracat siparişlerinin büyümesi de 25 yıllık anket tarihinde benzersiz gerçekleşti. Katılımcılar genellikle Asya’dan (özellikle Çin’den) ve ABD’den gelen yüksek yeni siparişlere atıfta bulundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu