Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Alman İş İklimi Endeksi Ağustos’ta Beklentiden Daha Sert Düştü

Avrupa’nın en büyük ekonomisinin beklenen verilerinden iş iklimi endeksi açıklandı. Rakam, endişeleri artırdı.
Alman İş İklimi Endeksi Ağustos’ta Beklentiden Daha Sert Düştü

Alman Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü (Ifo) Ağustos 2021 dönemine ilişkin Alman iş iklimi endeksi verilerini açıkladı.

Rapora göre okuma 99,4’e geriledi. Böylece iş iklimi endeksi ikinci ayında düşmüş oldu. Beklenti 100,4’e gerileme yönündeydi.

Temmuz’da okuma, Haziran ayının 101,7’sinden (iki buçuk yılın en yüksek seviyesi) 100,8’e düşerek beklentileri karşılamamıştı. Aynı zamanda önümüzdeki aylara ilişkin beklentiler de Haziran’ın 103,7’sine kıyasla Temmuz’da 101,2’ye gerileyerek daha az iyimserliğe işaret etmişti.

Alman İş Güveni Ağustos
Kaynak: Trading Economics

Temmuz okuması 100,7’ye aşağı yönlü değiştirildi.

Anketteki mevcut değerlendirme endeksi ise daha olumlu şekilde 101,4’e yükseldi. Beklenti 100,8’ken Temmuz’da 100,4 seviyesinde gerçekleşmişti.

İşletme beklentileri ise karamsarlığı artırdı. Temmuz okuması 101’e aşağı yönlü revize edilirken Ağustos’ta işletmelerin önümüzdeki altı aya ilişkin tahminlerini gösteren rakam 97,5’e düştü. Beklenti 100’e düşüş yönündeydi.

İmalat, hizmet sektörü, ticaret ve inşaat sektörlerindeki firmalardan aylık 9.000 anket yanıtını içeren Ifo anketi, Avrupa’nın lokomotif ekonomisine dair endişeleri artırdı.

Bu arada yayımlanan rakamların ardından euro dolar paritesinde hareketlilik görülmedi. Verinin açıklandığı TSİ 11.00’da majör parite, en düşük 1,1733’ü en yüksek 1,1738’i gördü.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum