Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Alman Hizmet Sektörü 2020’yi Daralma Bölgesinde Tamamladı

IHS Markit Almanya Hizmet PMI, Aralık’ta 47,7’lik ön okumadan 47’ye revize edildi. Bu, Covid-19’a yönelik kilitlemeler ortasında ardışık üçüncü düşüş ayı oldu.
Alman Hizmet Sektörü 2020’yi Daralma Bölgesinde Tamamladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Tecrit süresini üç hafta daha uzatan ve bu kez daha katı kısıtlamalar getiren Almanya’da ticari faaliyet Aralık ayında üst üste üçüncü ayda düştü. IHS Markit tarafından açıklanan son PMI verilerine göre Almanya’nın hizmet sektöründeki işletmeler Aralık’ta üçüncü ayda düştü.

Nedeni ise Covid-19’un yayılmasını önlemek için devam eden kilitleme önlemleri oldu. Hala sağlam olmasına rağmen, faaliyetteki düşüş Kasım ayına göre biraz daha yavaştı ve büyük ölçüde tüketiciye dönük sektörlerle sınırlıydı.

Hizmet sağlayıcıların iyimserliğinin istihdamda hafif bir artışa yansımasıyla birlikte iş dünyasının yıla yönelik güveni de yükseldi.
Alman Hizmet İş Aktivitesi Endeksi
Kaynak: IHS Markit

Mevsimsellikten arındırılmış gösterge İş Aktivitesi Endeksi altı ayın en düşüğü olan Kasım ayındaki 46’dan biraz yükselerek Aralık’ta 47 olurken yine de 50 eşiğinin altında kaldı. Temel veriler, oteller ve restoranlar ile diğer hizmetler arasındaki faaliyette özellikle derin daralmalar olduğunu gösterirken bunlardan ikincisi eğlence ve rekreasyonu da içerdi.

İşlerin kapanması, seyahat kısıtlamaları ve müşteri belirsizliğinin tümü, Aralık ayında hizmet sektöründe yeni işlerin daha da kaybedilmesine katkıda bulundu. Düşüş hızı ticari faaliyetlerdeki gibi Kasım ayından bu yana biraz azaldı, ancak yine de tarihsel standartlarla işaretlendi ve tüm alt sektörler talebin bir ölçüde kısıldığını gördü.

Yurt dışından yeni işlerin seviyesi keskin ve hafif hızlanan bir oranda düşerken şirketler Aralık ayı boyunca bitmemiş işler üzerinde çalışmaya devam etti.
Alman Kompozit Çıktı Endeksi Aralık
Kaynak: Trading Economics

Böylece Ağustos 2019’dan beri görülen bir dizi birikim tükenmesi uzatıldı. Bununla birlikte, maaş bordrosu rakamları 2020’nin ilk yarısında yaşanan keskin düşüşün ardından istikrarlı toparlanmayı artırdığından, en son veriler, hizmet sektörü istihdamında art arda altıncı aylık artış görüldü.

İş yaratma, çoğunlukla kiralama, iş faaliyetleri ve finansal aracılık alt sektörlerinde yoğunlaşırken burada bazı firmalar gelecekteki faaliyetler için plan yaptıklarını bildirdi. Nitekim Aralık verileri, hizmet firmaları arasında önümüzdeki 12 aydaki faaliyetlere yönelik daha fazla iyimserliğin sinyalini verdi. İkinci anket için beklentiler Mart 2019’dan bu yana art arda en yüksek seviyeye yükseldi,

İyimserlik aşı umutları ve 2021’in sonuna kadar aktivite ve seyahat üzerinde daha az kısıtlama beklentisi ile desteklendi.
Almanya İşsizlik Aralık
Kaynak: Trading Economics

Fiyatlara dönersek, Aralık ayında hizmet sağlayıcılar tarafından alınan ortalama ücretlerde ılımlı bir artış daha görüldü ve enflasyon oranı Kasım ayından bu yana değişmedi. Ancak bu, Şubat ayından bu yana en dik olan belirgin ve hızlandırılmış girdi maliyetlerini gizledi.

Büyük ölçüde imalatta süregelen güç sayesinde, Almanya’nın özel sektör ekonomisi, devam eden COVID-19 kontrol önlemleri karşısında Aralık ayında direnç göstermeye devam etti. Almanya Bileşik Çıktı Endeksi, Temmuz ve Ekim ayları arasındaki seviyelerinden düşmesine rağmen 5 ayın en düşüğü olan Kasım’daki 51,7’den Aralık’ta 52’ye çıktı.

IHS Markit Ekonomi Direktörü Phil Smith, PMI verilerine ilişkin Aralık ayı PMI’nın Alman hizmet sektörünün, ikinci bir koronavirüs enfeksiyonu dalgasını azaltma çabalarının ortasında 2020’yi daralmada sona erdirdiğini gösterdiğini söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

“COVID aşılarının geliştirilmesi sayesinde işletmeler bir yıl içinde faaliyetler konusunda daha iyimser hale gelseler d vaka sayıları yüksek olduğu sürece faaliyet üzerindeki kısıtlamaların yerinde kalması nedeniyle yakın dönem için manzara belirsizliğini koruyor.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu