Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Alman Hizmet Sektörü Şubat’ta 45,7 ile 50 Eşiğinin Altında Kaldı

IHS Markit Almanya PMI verilerine göre ülkenin hizmet sektörü Şubat ayında beşinci kez daralma bölgesinde kaldı.
Alman Hizmet Sektörü Şubat’ta 45,7 ile 50 Eşiğinin Altında Kaldı
Son Güncelleme: 
Yorum

IHS Markit’in Almanya için PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) verilerini açıklandı. Buna göre Almanya Hizmet PMI, Şubat ayında 45,7 oldu.

Ön tahminler de Şubat’ta 45,6 ile 50 eşiğinin altını göstermişti.

Karşılaştırılabilir imalat ve hizmet PMI endekslerinin ağırlıklı ortalamaları olan Kompozit PMI ise Şubat ayında 51,1 olarak gerçekleşti.

Hizmet PMI daralma bölgesinde kalsa da firmalar, aşılar piyasaya sürülürken kısıtlamaların kaldırılma beklentisinden etkilenerek, yıla ilişkin görünüm konusunda oldukça iyimser kaldılar.
Alman Hizmet PMI Şubat 2021
Kaynak: IHS Markit

Aynı zamanda hizmet sektöründe istihdam da yükselmeye devam etti. Anket tarafından izlenen hemen hemen tüm alt sektörlerde ticari faaliyet düştü. Büyüme kaydeden tek kategori nakliye ve depolama oldu.

Şubat ayı anketi, Alman hizmet firmalarının karşılaştığı talepte genel bir zayıflığa işaret etti. Yeni işler üst üste beşinci aydır ve geçen Kasım ayından bu yana en hızlı şekilde düştü. Yurt dışından gelen yeni işlerde daha da belirgin daralma, katkıda bulundu.

Faaliyetteki düşüşe ve yeni işlere rağmen, hizmet sağlayıcılar Şubat ayında istihdamda daha yavaş da olsa bir artış daha kaydetti. Hizmet sağlayıcılar, Şubat ayında yıl görünümü konusunda son derece iyimserdi.

Genel güven derecesi, Ocak ayının yaklaşık iki yılın en yüksek seviyesine yakın kaldı ve tarihsel seri ortalamasının üzerinde gerçekleşti.

PMI verileri hakkında yorum yapan IHS Markit Ekonomi Direktörü Phil Smith de Şubat ayı verilerine rağmen firmaların geçen bahar kilitlemesinden farklı olarak iyimser kaldıklarını vurguladı.

IHS Markit, dünya çapında ekonomileri yönlendiren büyük endüstriler ve pazarlar için kritik bilgi, analiz ve çözümlerde bir dünya lideri olarak tanımlanmaktadır.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu