Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Alman Hizmet Sektörü Ekim’de 6 Ayın En Yavaş Hızıyla Büyüdü

IHS Markit, Avrupa’nın en büyük ekonomisinin hizmet sektörüne ilişkin nihai verilerini yayımladı.
Alman Hizmet Sektörü Ekim’de 6 Ayın En Yavaş Hızıyla Büyüdü
Son Güncelleme: 
Yorum

Açıklanan nihai verilere göre Almanya Hizmet PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) Ekim’de beklentilerle uyumlu 52,4‘de gerçekleşti. Öncü veriye göre Hizmet PMI bir önceki aydaki 56,2‘den Ekim 2021’de 52,4’e düşmüştü.

Alman Kompozit PMI Ekim’de 52‘ye düşerek Şubat ayından sonra en zayıf seviyesini kaydetmişti. Bu gösterge de nihai veride değişmedi.

IHS Markit anketi Ekim’de ekonomik toparlanmanın daha fazla ivme kaybettiğini ortaya serdi.
Alman Hizmet PMI 6 Ay Düşük Seviye
KAYNAK: IHS Markit

Maliyet baskıları yoğunlaştıkça çıktı fiyatlarında rekor artış kaydedildi. İstihdam yaratma oranı güçlü kalmaya devam etti. Olumsuzluklara rağmen görünüme yönelik ticari güven yine de güçlü kaldı ve hatta hafif bir iyileşme gösterdi. Bu da hızlı bir istihdam yaratma hızının korunmasına yardımcı oldu.

Mevsimsellikten arındırılmış manşet IHS Markit Almanya Hizmet PMI İş Aktivite Endeksi Ekim ayında üst üste üçüncü ayında düştü.

IHS Markit Ekonomi Direktörü Phil Smith, ankete ilişkin açıklamasında ekonomik büyümenin üçüncü çeyrekte hayal kırıklığı yarattığını söyledi.

Ekim ayı anket verilerinin sonuçlarına ve devam eden tedarik zinciri sorunlarına bakılırsa, GSYİH büyümesinin yılın son çeyreğinde daha fazla yavaşlamaya hazır göründüğü konusunda uyardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu