Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Alman Firmaları Çin Pazarı için Son Yılların En Kötümser Tutumunu Takınıyor!

Almanyalı şirketlerin büyük bir çoğunluğu en önemli hedef pazarları arasında bulunan Çin hakkında olumlu fikirlere sahip değil.
Alman Firmaları Çin Pazarı için Son Yılların En Kötümser Tutumunu Takınıyor!
Yorum

Euro Bölgesi’nin en güçlü ekonomilerinden Almanya’nın çok sayıdaki firması, başta gelen hedef pazar olarak belirledikleri Çin’de faaliyet göstermeye devam ediyor. 500’ü aşkın Alman firması dünyanın en büyük pazarlarından Çin’deki faaliyetlerine hız kesmeden devam ederken, iki ülke arasındaki ticari ilişkiler aktif bir şekilde yürütülüyor.

Söz konusu Alman firmalarıyla yapılan bir anketin sonuçlarına göre, Alman işletmelerinin yalnızca çeyreklik kısmı 2019 yılı için belirlediği ciro hedefini tutturmayı ya da bu hedefin üzerine çıkmayı planlıyor. Geri kalan büyük bölümü ise Çin’den umudunu kesmiş ve istikrarını kaybetmiş görünüyor. Bu durum, firmaların Çin pazarı konusunda son yılların en kötümser tutumunu takındığını gösteriyor.

Çin’de bulunan Alman Ticaret Odası’na göre ankete katılan firmaların %80’inden fazlası ABD ve Çin arasında uzun süredir bitmeyen ticaret savaşının yarattığı olumsuzluklardan doğrudan veya dolaylı olarak kötü etkileniyor.

Ticaret Savaşının Yarattığı OlumsuzluklarBunun yanı sıra Çin’de faaliyet gösteren Alman firmalarının iş gücü maliyetlerinin artması ve pazara giriş bariyerleri gibi bir süredir olumsuzluk yaratan engellerden de etkilendiği biliniyor. Tüm bu sebepler, Almanların Çin pazarındaki faaliyetlerinde eskisi kadar etkin olmamasına sebep oluyor ya da tamamen uzaklaşması için ortam hazırlıyor.

Yapılan anketlerin sonuçlarına göre, Almanya Çin’in ekonomik endişelerine karşı oldukça açık görünüyor. Asya’nın dev ekonomilerinden olan Çin’deki GSYİH artışı zayıf iç talepten etkilendi ve böylelikle yaklaşık 30 yılın en düşük seviyesini gördü.

Almanyalı firmaları olumsuz etkileyen durum ise ülkede 20 yıl artışın ardından ikinci yıllık gerilemeye hazırlanan otomobil satışları oldu.

Alman Otomobil Satışları Gerilemeye HazırlanıyorAlmanyalı Volkswagen AG geçtiğimiz ay 2019 yılı otomobil satış görünümünü düşürdü. Firmanın bu kararında küresel otomobil pazarındaki daralma ve Çin pazarındaki düşüş rol oynadı.

Diğer taraftan aynı anketin sonuçları, oldukça güçlü olan Alman makine ve endüstriyel ekipman sektörünün beklentilerinin büyük oranda azaldığını gösterdi. Bilindiği gibi resesyon tehlikesiyle karşı karşıya kalan Alman ekonomisi, ihracat beklentilerindeki belirsizlikten etkilendi.

Alman Ticaret Odası tarafından ülkedeki bazı firmaların toparlanmaya geçtiğini bildirildi. Bununla birlikte Avrupa Birliği (AB) ve Çin arasında yapılan yatırım anlaşmasının bir sonuca bağlanması için talepte bulunulduğu öğrenildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu