Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Alman Fabrika Siparişleri Kasım’da %3,7 Artışla Beklentiyi Aştı

Ekim’de beklentilerin çok üzerinde düşerek hayal kırıklığı yaratan Alman fabrika siparişleri Kasım’da beklenti üstü artarak iyimserlik yarattı.
Alman Fabrika Siparişleri Kasım’da %3,7 Artışla Beklentiyi Aştı
Son Güncelleme: 
Yorum

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis) Kasım 2021 için fabrika sipariş istatistiklerini yayımladı. Rapora göre Avrupa’nın en büyük ekonomisinde fabrika siparişleri Kasım’da bir önceki aya göre yüzde 3,7 arttı.

Beklenti yüzde 2,1 artış yönündeydi. Ekim 2021’de bir önceki aya göre yüzde 6,9 düşerek yüzde 0,5 düşüş yönündeki beklentilerden çok kötü gelmişti.

Rakam yüzde 5,8 düşüşe aşağı yönlü revize edildi.
Alman Fabrika Siparişleri Kasım’da %3,7 Artış Beklentiyi Aştı
KAYNAK: Destatis

Yüzde 3,7 artış bir önceki aydaki yüzde 5,8’lik güçlü düşüşün ardından toparlanma anlamına geldi. Kasım 2020 ile karşılaştırıldığında, yeni siparişler takvime göre ayarlanmış bazda yüzde 1,3 daha yüksekti.

Ocak-Kasım 2021 dönemindeki yeni siparişler, bir önceki yılın aynı dönemine göre bir bütün olarak yüzde 18,8 arttı.

Almanya’da koronavirüs pandemisi nedeniyle kısıtlamaların uygulanmadan önceki ay olan Şubat 2020 ile karşılaştırıldığında, Kasım 2021’deki yeni siparişler mevsimsel ve takvim etkisinden arındırılmış olarak yüzde 6,6 daha yüksekti.

Kasım 2021’de yeni siparişlerdeki en büyük artış (yüzde 32,0), kapsamlı büyük siparişlerin bildirildiği diğer ulaşım ekipmanlarının (uçak, gemi, tren vb.) imalatında kaydedildi.

Motorlu kara taşıtları, treyler ve yarı römork imalatında yeni siparişler, Ekim 2021’de yüzde 4,7 düştükten sonra yüzde 7,0 arttı. Yeni siparişlerdeki güçlü büyüme yüzde 8 artan dış siparişlerden kaynaklandı.

Euro bölgesinden yeni siparişler yüzde 13,1 arttı. Diğer ülkelerden yeni siparişler cari ayda yüzde 5 olarak gerçekleşti. Yurt içi siparişler Kasım 2021’de bir önceki aya göre yüzde 2,5 arttı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu