Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Alman Fabrika Siparişleri 7 Aylık Artışın Ardından Aralık’ta Düştü

Kasım ayında sonsuz büyüme yorumu yapılan Alman fabrika siparişleri, Aralık’ta 7 aylık artış dönemini sona erdirdi. Rakam Nisan’dan bu yana ilk kez düştü.
Alman Fabrika Siparişleri 7 Aylık Artışın Ardından Aralık’ta Düştü
Son Güncelleme: 
Yorum

Destatis tarafından açıklanan son verilere göre Almanya fabrika siparişleri Aralık ayında Nisan’daki düşüşünden 7 ay sonra ilk kez düştü. Kasım’da Alman fabrika siparişleri yüzde 2,3’le yedinci ardışık ayında artmış, veriler üzerine sonsuz büyüme yorumu yapılmıştı.

Bugün gelen verilerse büyümenin sonsuz olmadığını gösterdi. Fabrika siparişleri Aralık’ta önceki aya göre yüzde 1,9 düşerken geçen yılın aynı aynına göre yüzde 6,4 artış gösterdi. Yıllık bazda tahminler yüzde 6,7 yükseliş yönündeydi. Diğer taraftan Kasım’daki fabrika siparişleri aylık bazda yüzde 2,7; yıllık bazda ise yüzde 6,7 artışa revize edildi.

Büyük siparişler hariç tutulduğunda, imalatta gerçek yeni siparişler (mevsimsel ve takvimden arındırılmış) bir önceki aya göre yüzde 2 daha düşüktü.
Alman Fabrika Siparişleri Aralık 2020
Kaynak: Destatis

Almanya’daki korona pandemisi nedeniyle kısıtlamaların getirilmesinden önceki ay olan Şubat 2020 ile karşılaştırıldığında Aralık 2020’de yeni siparişler mevsimsel ve takvim etkisinden arındırılmış olarak %2,6 arttı. Aralık 2020’de bir önceki aya göre iç siparişler %0,9, dış siparişler %2,6 azaldı. Euro Bölgesi’nden yeni siparişler Kasım 2020’ye göre %7,5 düştü ve diğer ülkelerden yeni siparişler %0,5 arttı.

Ara malı üreticileri yeni siparişlerde Kasım 2020’ye göre %0,8 artış kaydederken sermaye malı üreticileri bir önceki aya göre %4,6 düşüş kaydetti. Tüketim mallarında ise yeni siparişler %6,4 arttı.

2020 yılında imalat sektöründeki yeni siparişler, takvim etkisinden arındırılmış olarak bir önceki yıla göre %7,2 daha düşüktü.
Almanya GSYİH Değişim Oranları
Kaynak: Destatis

ING’den Carsten Brzeski’ye göre Aralık’ta düşen fabrika siparişleri Almanya’daki daha sıkı kilitlemenin ve diğer Euro Bölgesi ülkelerindeki devam eden kilitlemelerin sonunda Alman endüstrisini etkilediğini gösterdi.

Aralık düşüşü, zayıf iç talep ve Euro Bölgesi emsallerinden gelen siparişlerdeki keskin düşüşten kaynaklandı. Nitekim Euro Bölgesi dışından gelen yeni siparişler bile biraz arttı. Sonuçta Alman endüstrisi Kasım ayı kilitlenmesinden neredeyse zarar görmemişti.

Brzeski; çok düşük seviyelerde gelse de yazdan bu yana görülen endüstriyel canlanmanın Alman ekonomisinin dördüncü çeyreği Euro Bölgesi’ndeki çoğu emsalinden çok daha iyi atlatmasının nedeni olduğunu söyledi. Ancak bugünün verilerinin Aralık ortasından bu yana daha sıkı kilitleme önlemlerinin ve Noel tatilinin nihayet Alman endüstrisini vurduğunu gösterdiğini ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu