Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya’da Ekonomiye Duyulan Güven Nisan’da Beklenmedik Şekilde Azaldı

Genişletilen kilitlemelerle gündeme gelen Almanya’dan gelen son veri, ülkedeki ekonomik duyarlılığın durumunu ortaya serdi.
Almanya’da Ekonomiye Duyulan Güven Nisan’da Beklenmedik Şekilde Azaldı
Son Güncelleme: 
Yorum

Nisan ayının Alman ZEW Ekonomik Duyarlılık Göstergesi verileri açıklandı. Ekonomik araştırma enstitüsü tarafından yayımlanan rapora göre Nisan’da rakam 70,7’ye geriledi. Böylelikle 3 ayın en düşüğünü kaydetti. Beklenti 79’a artış yönündeydi.

Mart ayında 5,4 puanlık artışla 76,6’ya yükselmiş ve 74 yönündeki beklentileri aşmıştı. ZEW Mevcut Koşullar Endeksi ise eksi 48,8 olarak kaydedildi. Mart okuması eksi 61’ken beklentiler eksi 54 yönündeydi.

Yani ekonomik durum değerlendirmesi -12,2 puan arttı. Euro Bölgesi‘nde ise ZEW Ekonomik Güven Endeksi Mart ayındaki 74’ten Nisan ayında 66,30’a geriledi. Burada mevcut ekonomik duruma ilişkin gösterge 4,3 puan yükselerek eksi 65,5 puan seviyesine çıktı.

Euro Bölgesi için enflasyon beklentileri 5,5 puan düştü. Ancak 75,1 puanda, ilgili göstergenin hala önümüzdeki altı ayda enflasyonda bir artışa işaret ettiği eklendi.

ZEW Başkanı Profesör Achim Wambach, Nisan rakamlarına ilişkin açıklamasında bunun göstergede Kasım 2020’den bu yana kaydedilen ilk düşüş olduğunu söyledi.

Finans piyasası uzmanlarının bir önceki aya göre daha az coşkulu olduğunu dile getirerek; “daha katı bir kilitlenme korkusu, özel tüketime yönelik beklentilerde düşüşe yol açtı” dedi. Ancak ihracata yönelik görünümün önceki aya göre daha iyi olduğunu sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu