Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Alman Ekonomisi, Endüstriyel Toparlanma Belirtilerine Rağmen Durgun Seyrediyor

Almanya Ekonomi Bakanlığı, ekonominin az ya da çok durgunlaştığını bildirdi.
Alman Ekonomisi, Endüstriyel Toparlanma Belirtilerine Rağmen Durgun Seyrediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Almanya Ekonomi Bakanlığı, bugünkü açıklamasında ekonominin az ya da çok durgunlaştığını bildirdi. Ancak siparişlerin istikrara kavuşmasıyla endüstriyel durgunluğun sona erebileceğine dair ilk işaretlerin bulunduğunu da ekledi.

Bakanlık ayrıca aylık raporunda, dördüncü çeyreğin başındaki göstergelerin, harcanabilir gelirler artmaya devam etse bile bastırılmış özel tüketime işaret ettiğini belirtti. Sonuçta tüketim, zayıf ihracatı telafi ederek Avrupa’nın en büyük ekonomisinin uğuldamasına yardımcı oldu.

Bu yılki ticaret gerginlikleri, Alman imalat sektörünü resesyona soksa da genel ekonomi aynı kaderi paylaşmaktan kurtuldu.

Almanya Ekonomi BakanlığıBakanlık da endüstriyel üretimin muhtemelen dip noktasına ulaşmadığını ve siparişler ile satışların düşük seviyelerde dengelendiğini dile getirdi. Bunun da endüstrinin yavaş yavaş dengelendiğini ve yeni yılda hafifçe toplanabileceğini gösterdiğini ekledi.

Neticede imalat sektörünün küçülmeye devam etmesi durumunda yavaşlamanın esnek bir hizmet sektörüne yayılabileceği yönünde korkular var. IHS Markit’in Aralık ayına ilişkin PMI verileri de farklılaşan eğilimleri doğrulamıştı ki bunlar üretim faaliyetinin düşmesi ve hizmetlerin yükselmesiydi.

IHS Markit, yeni siparişlerdeki ve ihracattaki düşüş oranının istikrar kazandığını ve imalat sektörü için umut verdiğini söyledi.

Alman Ekonomisi Üretim Toparlanma Belirtilerine Rağmen DurgunlaşıyorAlmanya’nın merkez bankası olan Bundesbank da geçen haftaki açıklamasında, ülkenin ihracatta büyük bir toparlanma olmasına rağmen başka bir durgun yılla karşılaştığını bildirdi. Hane halkının azalan gücüne atıfta bulunan Bundesbank, gerçek harcanabilir gelirin istihdam artışındaki yavaşlama nedeniyle düştüğünü vurguladı.

Kurum, Avrupa’nın en büyük ekonomisinin büyüme tahminini bu yıl için yüzde 0.5’e kadar düşürdü ve 2020 tahminini de yüzde 1.2’den yüzde 0.6’ya çekti. 2011 için büyüme tahmininde ise yukarı yönlü değişiklik yaparak öngörüsünü yüzde 1.4’e çıkardı. Daha önceki görünümünde 2022 ekonomisine dair herhangi bir tahminde bulunmayan Bundesbank, yüzde 1.4 büyümeye işaret etti. Aşağı yönlü revizyonlarının gerekçesinin ise istihdamdaki gerileme olduğunu kaydetti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu