Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Alibaba’nın Kurucu Ortağı: ABD’nin Çin’le Ticaret Açığı Uzun Vadede Tersine Dönecek

Alibaba’nın kurucu ortağı Joseph Tsai; “uzun vadeye bakarsanız, ticaret açığı kendini tersine çevirecektir” dedi. Detaylar haberimizde;
Alibaba’nın Kurucu Ortağı: ABD’nin Çin’le Ticaret Açığı Uzun Vadede Tersine Dönecek
Son Güncelleme: 
Yorum

Alibaba’nın kurucu ortağı Joseph Tsai, Salı günü verdiği bir demeçte ABD’nin Çin’le olan ticaret açığının yapısal sorununun, Çin’in ithalatını artırmasıyla kendisini tersine çevireceğini söyledi. Buna göre Tsai, Çin hükümetinin gelecek 15 yıl içinde vaat edildiği gibi 40 trilyon dolar değerinde mal almaya başladığında ticaret açığının daralacağını dile getirdi.

Bu noktada ABD Başkanı Donald Trump’ın açığı kapatmak için tarifeler koymasına rağmen Çin’in fazlalığının 2006’dan bu yana en yüksek seviyeye ulaşarak 323 milyar dolara ulaştığı hatırlatıldı. Alibaba’nın kurucu ortağı da yaşananlara gönderme yaparak; “ticaret savaşıyla ilgili olarak şunu söyleyebilirim, uzun vadeye bakarsanız ticaret açığı tersine dönecektir” dedi.

“Dünyanın dört bir yanından daha fazla almaya devam edecek olan 300 milyon orta sınıf tüketiciden bahsediyorum” diyen Tsai, açıklamalarıyla dikkat çekti.

Alibaba’nın Kurucu Ortağı Joseph Tsai ABD’nin Çin’le Ticaret Açığı Uzun Vadede Tersine Dönecek Çin ekonomisinin tüketiciler tarafından desteklendiğini ve Çin’in orta sınıf tüketici tabanının 2030 yılına kadar neredeyse 3 katına çıkabileceğini bildiren Tsai, Amerikan işletmeleri ile Çin bağları arasında simbiyotik bir ilişki olduğunu aktardı. Ayrıca Çin’in online çevrimiçi pazarı olan Alibaba’nın son çeyrekte toplam e-ticareti pek çok yüzde puan ile aşarak endüstriden faydalandığını vurguladı. Platformun Ocean Spray’den meyve suyu ve Washington eyaletinden elma gibi birçok ABD ithalatı gerçekleştirdiğinin de üzerini çizdi.

Geçtiğimiz Kasım ayında yönetim kurulu başkanı, ülkeler arasında tam bir ticaret savaşının Çin’le bağları olan pek çok ABD işine zarar vereceği konusunda uyarı yapmıştı.

Alibaba’nın Kurucu Ortağı Joseph Tsai ABD Çin Ticaret Savaşı YorumuTüm bunların yanında Alibaba’nın kurucu ortağı Joseph Tsai, gittikçe daha fazla işletme internete taşınırken şirketin Çin’in daha geniş ekonomik yavaşlamasından sınırlı etki gördüğünü de anlattı. San Francisco’da düzenlenen bir teknoloji konferansında konuşan Tsai; “bizim işimiz, e-ticarette olduğumuz ve tüm sektörü dijitalleştirdiğimiz için Çin ekonomisinde ayrıldı” diyerek durumu açtı.

Dijital ticaret geleneksel perakende ticaretinden daha hızlı genişledikçe Şirketin büyümesinin, daha geniş ekonomiyi geride bırakmaya devam edeceğini söyleyen Tsai, Çin’in ekonomik yavaşlamasının tüketici talebini baskı altına aldığını ancak Alibaba’nın bulut hizmetleri ve eğlence gibi kazançlı yeni alanlara öncülük ettiğini aktardı. Tsai Alibaba’nın durumunu, ABD’nin ekonomik genişlemesinin bu yıl yüzde 2.5’in altına düşeceği öngörülürken Amazon’ın çift haneli satış büyümesi elde etme yeteneği ile karşılaştırdı.

Bunun yanında, Çin’in küçük ve orta ölçekli işletmeler için vergi yükünü önümüzdeki üç yıl içinde 200 milyar yuan azaltma kararına da övgüde bulundu. Önceki dönemlerde Çin hükümetinin sisteme çok fazla likidite pompalamak için para politikasını kullandığını söyleyen Tsai, şu anda ise Çin’in maliye politikasını kullanmaya yani vergileri azaltmaya ihtiyacı olduğunu öne sürdü. KOBİ’lerin ceplerinde daha fazla para ile işlerini büyüteceğini vurguladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu