Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak: Piyasaya 50-60 Milyar TL Likidite Sağlanacak

Tüm dünyanın ortak gündemi olan koronavirüs salgınına dair değerlendirmede bulunan Bakan Albayrak, önümüzdeki 3 aylık dönemde piyasayı rahatlatacak likidite verileceğini söyledi.
Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak: Piyasaya 50-60 Milyar TL Likidite Sağlanacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Anadolu Ajansı Özel Yayını’nda küresel bir salgın haline gelen koronavirüs konusu hakkında konuştu.

Salgının ekonomiye etkilerini değerlendiren Albayrak, dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı 100 milyar liralık destek paketine ilave olarak başka teşviklerin de devreye sokulacağını söyledi. Bu kapsamda önümüzdeki 3 ay içerisinde piyasaya 50-60 milyar liralık likidite sağlanacağı bilgisini paylaştı.

Berat Albayrak önümüzdeki dönemde birçok belirsizlik olmasına rağmen büyüme hedefinin tutturulacağını söyledi.

Berat AlbayrakKoronavirüs salgınının sağlık ve ekonomi alanında yaratacağı etkileri yakından takip ettiklerini söyleyen Albayrak, önümüzdeki birkaç aylık süreçte virüs konusunda belirsizlik olduğunu söyledi. İçinde bulunduğumuz sürecin etkilerini hiç kimsenin kestiremediğini bu nedenle yakından takip edileceğini belirtti.

Türkiye olarak çok hızlı, etkili ve dinamik adımlar atmamız gerektiğini belirten Albayrak, piyasada gerçekleşecek nakit sıkışıklığını giderebilmek için önümüzdeki üç aylık dönemde 50 ila 60 milyar liralık likidite sağlanacağının bilgisini verdi.

Söz konusu likiditenin birçok alanda fayda göstereceğini ve nakit sorunu oluşturmayacak güçlü bir paket olduğunu sözlerine ekledi. Esnafın ekstradan likidite ihtiyacı olduğunu söyleyen Albayrak, küçük esnafların prim desteğinin tamamından faydalanabileceğini sözlerine ekledi.

Salgın konusunda sokağa çıkma yasağının şu an gündemde olmadığını belirtti..

Sokağa Çıkma Yasağı YokHalkın gereksiz paniğe kapıldığını belirten Berat Albayrak durumun korona pandemisinden, korku pandemisine doğru gittiğini söyledi. Bu süreçte istihdam için kısa çalışma ödeneğinin esnetilebileceğini ancak özel durumlar dışında kamuda evden çalışma hazırlığının olmadığını aktardı.

Türkiye‘nin diğer gelişen ülkelere kıyasla yüksek performans gösterdiğini ve küresel boyutta bu sürece en güçlü giren ülkelerden biri olduğunu vurguladı. Türk lirasının diğer ülke para birimlerinden pozitif ayrışma gösterdiğini söyleyen Albayrak faiz ve döviz konusunda da ülkemizde olumlu performansların gerçekleştiğini kaydetti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu