Yatırım yapmaya başla!

Sulama Kapasitesini Artıran Aktaş Barajı Bölge Üreticisinin Kazancını Artıracak

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, İzmir’in Ödemiş ilçesinde bulunan Aktaş Barajı’nın 15 bin 800 dekarlık tarım arazisini sulama imkanına sahip olduğunu açıkladı. Bölge üreticisi ise yaklaşık 14 milyon lira daha fazla kazanç elde edecek. İşte detaylar;
Sulama Kapasitesini Artıran Aktaş Barajı Bölge Üreticisinin Kazancını Artıracak

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından İzmir’in Ödemiş ilçesinde inşa edilen Aktaş Barajı’ndan yaz dönemi boyunca büyük çaplı pek çok araziye sulama suyu verileceği bilgisi yer aldı.

Konuyla ilgili olarak görüşlerine yer verilen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, İzmir’de bulunan Aktaş Barajı’nın 15 bin 800 dekarlık verimli tarım arazisini modern sulamayla buluşturacağını dile getirirken, bununla birlikte bölge üreticisine ise yaklaşık 14 milyon lira daha fazla kazanç getireceğini belirtti.

Aktaj Barajı ilçeye bağlı İlkkurşun, Bülbüldere, Yusufdere, Sekiköy ve Yeniköy mahalleleri ile Kayaköy beldesindeki arazileri suyla buluşturacak.

Kayaköy Beldesindeki Araziler Suyla BuluşturulacakYapılan açıklamada toplamda 44,38 milyon metreküp su tutma hacmi bulunan Aktaj Barajı’nın Ödemiş ilçesine bağlı beş mahalle ve Kayaköy mahallesinde bulunan arazileri modern yöntemle sulayacağı belirtildi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli açıklamasında, geçtiğimiz yıl tamamlanan ve su tutmaya başlanan barajda 17,25 milyon metreküp su biriktiği yönünde bir bilgilendirme yaptı.

Ödemiş Barajı’ndan bu yaz Ödemiş Ovası’na ilk kez su sağlanacak.

Bu Yaz Ödemiş Ovası'na İlk Kez Su SağlanacakPakdemirli, “Aktaş Barajı, 15 bin 800 dekar verimli tarım arazisini modern sulamayla buluşturacak ve bölge üreticisine yaklaşık 14 milyon lira daha fazla kazanç sağlayacak.” değerlendirmesini yaptı. Ayrıca barajın sulama hattındaki son kontrollerinin yapıldığının altını çizdi.

Yapılan kontrollerle birlikte su sıkıntısı yaşayan bölgelerin kaderinin değişeceğini açıklayan Pakdemirli, hayata geçirilen bu projeyle suya hasret kalan toprakların suyla buluşturulacağını kaydetti. “Bu sayede üreticimiz bir yılda 2. hatta 3. ürün hasadı olanağı yakalayacak. Ayrıca proje, sulama maliyetlerini düşürecek, tarlalarda %40 ile 60 arası verim artışı sağlayacak.” ifadelerinin ardından projenin 1350 kişiye istihdam olanağı sunacağını açıkladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum