Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ak Portföy: 2020’de Fon Akışları ve Kredi Büyümelerine Hareketlilik Olacak

Portföy yönetim şirketlerinin 2019 başından bu yana %40 büyüdüğünü söyleyen Ak Portföy Genel Müdürü Mehmet Ali Ersarı, 2020 yılı için “Noel Baba rallisi” yorumunda bulundu.
Ak Portföy: 2020’de Fon Akışları ve Kredi Büyümelerine Hareketlilik Olacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Ak Portföy Genel Müdürü Mehmet Ali Ersarı, yatırım fonlarının ve portföy şirketlerinin son durumunu değerlendirdi. 2020 yılına ilişkin beklentilerini de paylaşan Ersarı, varlık fonlarında yatırımların yüksek olduğu bir yıl olacağını dile getirdi.

Portföy yönetim şirketlerinin bu yılın başından beri %40 büyüme sağladığını açıkladı. Gelecek yıl ise kredi büyümelerinde ve fon akışlarında artışın olacağı, bankacılık hisselerinin takip edilmesi gereken bir dönem olduğunu ifade etti.

Ak Portföy Genel Müdürü sektörün 245 milyar TL büyüklüğe ulaştığını söyledi.

Ak Portföy Genel Müdürü Mehmet Ali Ersarı2019 yılının yatırım fonlarına ilginin büyük bir dönem olduğunu ifade eden Ersarı, yönetim şirketlerinin %40 büyüyerek finansal sistem içerisinde önemli bir noktaya geldiğini dile getirdi. Bunun yanında müşteri sayısının arttığını ve bütün türlerde büyüme gerçekleştiğini sözlerine ekledi.

Para piyasası fonları, eurobond ve alternatif fonlar ön planda olmak üzere tüm yatırım fonlarının %100 oranında büyüme sağladığını açıkladı. Gelecek yılın ise merkez bankalarının genişlemeci para politikalarına bağlı olarak varlık fonlarına ilginin yoğun olduğu bir sene olacağını ifade etti.

Şirket olarak %62 büyüme ile sektörün üzerinde performans sergilediklerini açıklayan Ersarı, toplam portföy büyüklüğünün 40,6 milyar TL’ye ulaştığını söyledi. 2019’u ise 42,5 milyar TL büyüklük ile tamamlamayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Yine Ak Portföy olarak; yatırım fonlarında 12,7 milyar lira, emeklilik fonlarında 22,3 milyar lira, kurumsal ve bireysel portföylerde ise 5,6 milyar lira seviyesi ile sektörde birinci olduklarını belirtti.

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde yapılan değişikliklerin yerinde kararlar olduğunu söyledi.

Bireysel Emeklilik Sistemi2020 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı kapsamında, BES’te bazı düzenlemeler yapıldı. Bu ay başında açıklanan değişikliğe göre katılımcı sayısının artması, dış kaynaklara olan bağımlılığın azaltılması, finansal sistemdeki risk birikimini azaltması ve ürün çeşitliliğini artırmak amacıyla yurt dışındaki Türk vatandaşları için dövizli uygulamaya geçileceği söylendi.

BES’te yapılan düzenlemelerin sistemde daha fazla kalınması açısından da önemli olduğunu söyleyen Ersarı, sene sonunda 120 – 122 milyar lira fona ulaşılacağını öngördü. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın yılın son toplantısında 150 baz puan daha faiz indirimi yapacağını tahmin eden Ersarı, düşük faizlerin yatırımcıların çok olduğu bir yılın habercisi olduğunu aktardı.

Pay piyasasında şirketlerin çok ucuz olduğunu, Noel Baba rallisi için ortamın oldukça müsait olduğunu belirterek, bankacılık sektörlerinin öne çıkacağını yorumladı. Kur tarafında önemli bir değişiklik beklemeyen isim, “Bu aşamada, kuru stabil beklemekte yarar var. Altın getirilerinde de merkez bankalarının ilgisinin devam edip etmeyeceği belirleyici olacak.” açıklamasında bulundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu