Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Airbus: “Anlaşmasız Brexit Durumunda İngiltere için Çok Zararlı Olacak Kararlar Alabiliriz”

Airbus’in İcra Kurulu Başkanı Tom Enders, anlaşmasız Brexit'in gelecekteki işleri riske edeceğine dair en sert uyarısını yaptı. Detaylar aşağıda;
Airbus: “Anlaşmasız Brexit Durumunda İngiltere için Çok Zararlı Olacak Kararlar Alabiliriz”
Yorum

Airbus Perşembe günü, Avrupa’dan yumuşak bir çıkış olmadığı takdirde kanat yapımı işini İngiltere dışına taşıyabileceği yönünde uyarı yaptı. Anlaşmasız bir Brexit’in İngiliz operasyonları için potansiyel olarak çok zararlı kararlar doğurabileceğini bildiren şirket, böyle bir sonucu önlemek için İngiltere’nin bölünmüş parlamentosuna yapılan başvurusuyla dikkat çekti.

Airbus’in İcra Kurulu Başkanı Tom Enders, şirketin endüstriyel varlığında acil bir değişiklik olmayacağını kabul etti ancak gelecekteki işlerin risk altında olduğuna dair en sert uyarısını yaptı. Tom Enders Airbus’ın internet sitesinde yayınlanan bir videoda İngiltere’nin havacılık sektörünün şu anda uçurumun kıyısında olduğunu söyledi.

Enders uyarısında; “Eğer anlaşmasız bir Brexit varsa, biz de Airbus’ta İngiltere için potansiyel olarak çok zararlı kararlar almak zorunda kalacağız” ifadelerini kullandı.

Airbu CEO: “Anlaşmasız Brexit Bizi İngiltere için Çok Zararlı Olacak Kararlar Almaya Zorlayabilir”Dünyanın ikinci büyük havacılık grubunun, Broughton Galler’deki ana kanat fabrikasında 6000, kanatların tasarlanıp desteklendiği Batı İngiltere’deki Filton’daki 3000 dahil olmak üzere Birleşik Krallık’ta toplam 14 bin kişiyi istihdam ettiği vurgulandı. Bu noktada, Airbus tarafından yapılan önceki uyarıları eleştirenlerin, Fransa merkezli grubun önemli operasyonlarını İngiltere dışına çıkarıp çıkarmayacağı konusunda şüpheleri olduğu hatırlatıldı.

Zira onlar, Broughton’un verimli bir fabrika olduğunu ve burada kalmanın zayıf bir sterlin ile destekleneceğini öne sürmüşlerdi.

Broughton Fabrikası KapanabilirAlmanya doğumlu Enders ise Airbus’ın blöf yapmadığını ve şirketin önceki açıklamalara kıyasla çok daha taraflı bir tavır aldığını kaydetti. “Lütfen burada büyük tesislerimiz olduğu için buradan ayrılamayacağımızı ve her zaman burada olacağımızı iddia eden Brexit yanlılarının çılgınlığını dinlemeyin, yanılıyorlar” diyen Enders, konuşmasına şöyle devam etti:

“Tabii ki İngiltere’deki büyük fabrikalarımızı derhal dünyanın diğer bölgelerine taşımamız mümkün değil.

Tom Enders “Anlaşmasız Brexit Bizi İngiltere için Çok Zararlı Olacak Kararlar Almaya Zorlayabilir”Ancak bununla birlikte havacılık uzun vadeli bir iştir ve anlaşmasız bir Brexit durumunda gelecekteki yatırımları yeniden yönlendirmek zorunda kalabiliriz. Ve Airbus uçakları için kanatlar yapmayı isteyecek pek çok ülke var.” Bu noktada, sektör uzmanlarının Airbus’ın çizim tahtasında hiç yeni sivil uçak projesi bulunmadığını söyledikleri ancak şirketin en çok satan A320 serisinin halefi için temel kanat teknolojisi üzerinde çalışmaya başladığı kaydedildi.

Bu, yeni projeler için kanat üretimini değiştirme kararının önümüzdeki on yıl içinde alınması gerektiği anlamına geliyordu. Tüm bunların ötesinde, ilgili haberlerde İngiltere Maliye Bakanı Philip Hammond’un Davos’taki Ekonomik Forumu’nda iş dünyası liderlerini Birleşik Krallık’a yatırım yapmaya davet etmesine dikkat çekildi. “Birleşik Krallık iş yapmak için mükemmel bir yer. AB’den ayrıldığımızda Britanya’nın bu şekilde olmaya devam etmesini sağlamaya kararlıyız” ifadeleriyle güven vermeye çalıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu