Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ağustos Verilerine Göre Türkiye’de İşsizlik Oranı Aşağı Yönlü Seyrini Sürdürüyor

Türkiye’de işsizlik oranı Ağustos ayında yüzde 13,2 seviyesinde gerçekleşirken aşağı yönlü eğilimin devam etmesi dikkat çekti.
Ağustos Verilerine Göre Türkiye’de İşsizlik Oranı Aşağı Yönlü Seyrini Sürdürüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ağustos ayına ilişkin iş gücü istatistiklerini açıkladı. Buna göre işsizlik oranı, Ağustos ayında geçen yılın aynı ayına göre 0,8 puan düşüşle yüzde 13,2 oldu.

İşsiz sayısı ise 456 bin gerileyerek 4 milyon 194 bine düştü. Temmuz ayında ise işsizlik 2020’nin ilk gerilemesini kaydederek yüzde 13,4 seviyesinde gerçekleşmişti.

Bugünkü TÜİK raporuna göre tarım dışı işsizlik oranı 1,0 puanlık azalış ile %15,7 oldu. İstihdam edilenlerin sayısı 2020 yılı Ağustos döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre 975 bin kişi azalarak 27 milyon 554 bin kişi, istihdam oranı ise 2,4 puanlık azalış ile %43,9 oldu.

Aynı dönemde, istihdam edilenlerin sayısı tarım sektöründe 314 bin, sanayi sektöründe 91 bin, hizmet sektöründe 717 bin kişi azalırken inşaat sektöründe ise 147 bin kişi arttı.
Türkiye İşsizlik Ağustos
Kaynak: TÜİK

İstihdam edilenlerin yüzde 19,2’si tarım, yüzde 19,8’i sanayi, yüzde 6,2’si inşaat, yüzde 54,7’si ise hizmet sektöründe yer aldı. İşgücüne katılma oranı ise 3,3 puanlık azalışla yüzde 50,6 seviyesine düştü. Kayıt dışı çalışanların oranı yüzde 32,9; tarım dışı sektörde kayıt dışı çalışanların oranı ise yüzde 20,6 olarak bildirildi.

İşsizlik verileri üzerine görüş bildiren ING ekonomisti, hem üretimin hem de hizmetlerin normale döndüğü düşünüldüğünde istihdam hala pandemi öncesi seviyenin belirgin şekilde altında kalsa da Türkiye’nin işsizlik oranında düşüş eğilimi gördüklerini dile getirdi.

Muhammet Mercan, Türkiye’de mevsimsellikten arındırılmış istihdam oranının Covid tedbirlerinin azalmasıyla birlikte Ağustos’a kadar olan üç ayda toplam 1,3 milyon artış eğilimi gösterdiğini söyledi.

Muhammet Mercan Türkiye İşsizlik Ağustos Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, hizmetlerin 0,7 milyon işle en yüksek rakamı kaydettiği bunu 0,4 milyonla inşaatın izlediğini belirtti.

Tarım ve sanayide yeni istihdamın her birinin 0,1 milyon civarında kaldığını kaydeden Mercan, bununla birlikte Ağustos ayı itibariyle 1,2 milyonda duran 2019 sonuna kıyasla büyük bir istihdam düşüşü gördüklerini aktardı.

“Bu, işgücü piyasasındaki gerginliği ve ekonomik kilitlenmenin ardından pandeminin halen devam eden etkisini göstermektedir” diyen Mercan, şimdiye kadar 2020’de net kazançlar bildiren inşaat haricinde diğer sektörlerin kayıpların kabaca yarısını veya daha azını kazandığını ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu