Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ağustos Ayında Sektörel Güven Endekslerinde Ilımlı Artış Oldu

TÜİK verilerine göre Ağustos ayında hizmet, inşaat ve perakende ticaret gibi alt endekslerden oluşan sektörel güven endekslerinde yükseliş gerçekleşti.
Ağustos Ayında Sektörel Güven Endekslerinde Ilımlı Artış Oldu
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan rakamlara göre Ağustos ayında sektörel güvenin tüm alt endekslerinde ılımlı bir artış oldu. Söz konusu dönemde hizmet sektörü güven endeksi 89,1, perakende ticaret 95 ve inşaat sektörü güven endeksi 55,5 seviyesine yükseldi.

TÜİK tarafından açıklanan rapora göre Ağustos 2019 döneminde hizmet sektörü güven endeksi 89,1 seviyesine yükseldi.

Sektörel Güven EndeksleriEndeks Temmuz ayında 83,5 seviyesindeydi. Bu ay %6,7 oranında bir artış gerçekleşti. Söz konusu dönemde hizmet sektörü altında iş durumu beklenti endeksi %7,7’lik artışla 85,3’e, hizmetlere olan talep %8,7’lik artışla 84,6’ya ve hizmetlere olan talep beklentisi endeksi %4,3’lük artışla 97,5 seviyesine yükseldi.

Bir önceki ay 90,4 seviyesinde gelen perakende ticaret sektörü güven endeksi, Ağustos’ta %5,1 oranında bir artış sergileyerek 95’e çıktı. Bunun alt kategorilerine baktığımızda iş hacmi-satışlar endeksinin %7,2 oranında artarak 85,5’e, iş hacmi-satışlar beklentisi endeksinin ise %10 artarak 94,9’a yükseldiğini görmekteyiz. Bu dönemde perakende ticaret içinde mevcut mal stok seviyesi ise %0,5 oranında azalarak 104,8’e geriledi.

Mevsim etkilerinden arındırılmış seriye göre inşaat sektörü güven endeksinde, Temmuz ayına kıyasla %6 oranında artış oldu.

Alt EndekslerTemmuz’da 52,4 olan inşaat sektörü güven endeksi, Ağustos’ta %6’lık artışla 55,5 seviyesine yükseldi. Yılın sekizinci ayında inşaat sektöründe alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi bir önceki döneme kıyasla %7,5’lik artışla 41,6, toplam çalışan sayısı beklentisi endeksi ise %5,1’lik artışla 69,4 seviyesine yükseldi.

Temmuz ayında 56,5 olan tüketici güven endeksi ise Ağustos’ta aylık bazda %3,1 artışla 58,3 oldu. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ile birlikte hazırlanan rakamlara göre, Ağustos ayında hanenin maddi durum beklenti endeksi bir önceki aya kıyasla %1,1 artışla 77,8’e, genel ekonomik durum beklenti endeksi %1,2 artışla 74,3’e, işsiz sayısı beklenti endeksi %4,8 artışla 58,3’e ve tasarruf etme ihtimali endeksi %13,1 artışla 22,7 seviyesine yükseldi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu