Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Afrika’da En Yoksul 85 Ülkenin Koronavirüsle Mücadele Konusunda Yardıma İhtiyacı Var

Dünyanın en fakir ülkelerinin olduğu Afrika’da da koronavirüs salgını yayılırken, birçok yerde sağlık harcamalarının 2 katına çıkarılmasının gerektiği bildirildi.
Afrika’da En Yoksul 85 Ülkenin Koronavirüsle Mücadele Konusunda Yardıma İhtiyacı Var
Son Güncelleme: 
Yorum

Tıbbi yardım kuruluşu ALIMA, geçtiğimiz günlerde yaptığı duyuruda Afrika’nın diğer birçok ülkeye kıyasla koronavirüsle mücadele konusunda çok zayıf olduğunu ve acilen tıbbi yardım, nitelikli sağlık çalışanı ve ekipman gerektiğini bildirmişti.

Kıtadaki birçok ülkenin doktor, hastane, sağlık malzemesi ve tıbbi ürün açısından çok yetersiz olduğu belirtildi. Dünyanın en fakir ülkelerine sahip olan Afrika, Covid-19 salgınıyla mücadelenin yanında başka bir sorunla daha karşı karşıya.

Orta Afrika Cumhuriyeti’nden gelen açıklamada sınırların kapatılması nedeniyle Fransa ve diğer ülkelerden gelmesi beklenen sağlık malzemelerinin ellerine ulaşamadığı bildirildi.

Kızılhaç’ın Afrika Bölge Müdürü Patrick Youssef, koronavirüs tedbirleri kapsamında alınan önlemler nedeniyle insani yardımları alamadıklarını söyledi.

ALIMA Tıbbi YardımlarıSalgının tüm dünyada yayılması nedeniyle birçok ülke sınırlarını kapattı. Daha öncesinde pek çok ülkenin Afrika’ya sağlık malzemesi ve personeli konusunda yardım yaptığı biliniyor. Ancak gelen kısıtlamaların sonrasında bu yardımlardan da mahrum kalan Afrika’da durumun iyice kötü bir boyuta ulaşmasından endişe duyuluyor.

ALIMA tarafından yapılan açıklamada ise sınırların kapatılması nedeniyle Nijerya’da bulunan bazı çalışanlarının ülkeye geri dönemediği aktarıldı.

Cihatçı yaklaşımdan kaçan insanların sığındığı Batı Afrika ülkesi olan Burkina Faso‘da ise zaten çok kötü olan sağlık sisteminin yanında, bölgede yiyecek ve su kıtlığı çıkmasından kaygı duyuluyor.

Médecins Sans Frontières (MSF) Batı Afrika program yöneticisi Dorian Job, Haziran ayında başlaması muhtemel olan ölüm dalgasının önüne geçmek için hızlı hareket edilmesi gerektiğini söyledi.

Afrika Koronavirüsle MücadeleBölgeye çok büyük çapta sağlık ve tıbbi yardım yapılması gerektiğini söyleyen Job, en kötüsünü yaşamamak için önlerinde birkaç aylık bir mücadele süresi olduğunu dile getirdi.

Durumun üstesinden gelmenin çok zor olacağını söyleyen yetkililer, Afrika’da bulunan en yoksul 85 ülkenin sağlık harcamalarının 2 katına çıkarılması gerektiğini vurguluyor. Söz konusu ülkelere yollanan kızamık aşılarının da sınırların kapatılması nedeniyle yerlerine ulaşamadığı söylendi.

İlk etapta 2 milyon çocuğa kızamık aşısı yapıldığı fakat ikinci grubun mecburen askıya alındığı bildirildi. Dünya Sağlık Örgütü’nden yapılan açıklamada aşıların en geç Nisan ayının ilk haftasına kadar yerlerine ulaşamazsa, kampanyanın erteleneceğini bildirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu