Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ADB’nin Ardından S&P de Hindistan’ın Değerlendirmesini Düşürebilir

Asya Kalkınma Bankası’nın görünümünü düşürdüğü Hindistan’a bir darbe de S&P’den gelebilir. Detaylar aşağıda;
ADB’nin Ardından S&P de Hindistan’ın Değerlendirmesini Düşürebilir
Yorum

S&P’nin büyümenin iyileşmemesi durumunda Hindistan’ın değerlendirmesini düşürebileceği öğrenildi. Finans haber kanalı ET NOW’a göre derecelendirme firması, Hindistan’ın uzun vadeli ekonomik performansının güçsüz kaldığını da ekledi.

2020 mali yılında reel GSYİH büyümesinin yüzde 5.1’e gerileyeceğini tahmin eden S&P’nin yorumu, Asya Kalkınma Bankası’nın ülke üzerindeki revizyonunun üzerine geldi. Çin ve gelişen Asya için büyüme görünümünü düşüren ADB, Hindistan’ın 2019 mali yılı için ekonomik büyüme tahminini yüzde 5.1’e düşürdü.

Asya Kalkınma Bankası, Hindistan’ın görünümünü düşürmesini; zayıf hasat ve kredi sıkışıklığıyla kötüleşen kırsal sıkıntıya ve yavaşlayan iş beklentilerine bağladı.

Asya Kalkınma Bankası, Hindistan’ın Görünüm DüşürdüBununla birlikte ADB, büyümenin destekleyici hükümet politikalarıyla gelecek yıl yüzde 6.5’e çıkmasını beklediğini ekledi. Hindistan büyümesinin 2019’da daha yavaş bir yüzde 5.1’de kalmasının beklendiğini belirten kurum, yıllık görünüm raporu güncellemesinde şu ifadeleri kullandı: “Tüketim yavaş iş büyümesinden ve kötü hasattan dolayı ağırlaşan kırsal sıkıntıdan etkilendi. Büyüme, destekleyici politikalarla 2020 mali yılında yüzde 6.5’e yükselmeli.”

Eylül ayında ise ADB, Hindistan’ın gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) büyümesini önceki yüzde 7 tahmininden yüzde 6.5’e çekmişti.

Hindistan Ekonomisi Aşağı Yönlü Revizyonlar 2020 mali yılı içinse yüzde 7.2’lik büyüme öngörmüştü ki şimdi rakamı yüzde 6.5’e düşürdü. Hindistan Merkez Bankası da geçen haftaki para politikası değerlendirmesinde Hindistan’ın GSYİH tahminini, zayıf iç ve dış talep nedeniyle yüzde 6.1’den yüzde 5’e düşürdü. Uluslararası Para Fonu (IMF) Hindistan’ın GSYİH büyüme projeksiyonunu yüzde 7’den yüzde 6’ya, Dünya Bankası da yüzde 6’ya indirdi. ADB, Güney Asya için 2019 ve 2020 tahminleri de aşağıya çekti.

Bu revizyonların, Hindistan için azalan 2019 ve 2020 büyüme tahminlerini yansıttığını ekledi.

Hindistan’da halihazırda yavaşlayan büyüme rakamlarına atıfta bulunan ADB, iç talebin 2018 sonlarından bu yana önemli ölçüde zayıfladığını söyledi. Bazı belirsiz işaretlerin Hindistan ekonomisinin 2019 mali yılının yarısında istikrar kazandığını gösterdiğini öne süren Asya Kalkınma Bankası; kurumlar vergisi indirimi, devlete ait bazı işletmelerden tasfiye, kamu bankalarına sermaye enjeksiyonları, faiz oranı indirimi gibi politikalardan bahsetti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu