Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ADB Büyüme Tahminini Yükselttiği Vietnam’a 600 Bin Dolar Destek Sağladı

Vietnam’ın 2020’de daha önce beklenenden yüksek büyüme kaydedeceğini öngören ADB, ülkenin Covid mücadelesi için de 600 bin dolarlık destek açıkladı.
ADB Büyüme Tahminini Yükselttiği Vietnam’a 600 Bin Dolar Destek Sağladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Edinilen bilgilere göre Asya Kalkınma Bankası (ADB), Covid-19 kampanyasında Vietnam’ı desteklemek için 600,000 dolar sağladı. Bugün yayımlanan açıklamaya göre ödeneğin, Hanoi’deki Ulusal Akciğer Hastanesine 500,000 dolar değerinde koruyucu ekipmanın eklenmesini ve Sağlık Bakanlığı’na bağlı bir merkezde 100,000 dolarlık teçhizat güncellemesi yapmayı kolaylaştıracağı bildirildi.

ADB’nin Vietnam Ülke Direktörü Andrew Jeffries, “Vietnam hükümetine Covid-19 salgınına hızlı ve etkili acil müdahalesi için saygılarımızı sunuyoruz” diyerek, virüsün yayılmasını başarıyla önleyen birkaç ülke arasında olduğunu ekledi.

Vietnam şu ana kadar 125’i hala aktif olan 1,391 Covid-19 vakası kaydetti ve bunların çoğu dışarıdan geldi.
Vietnam 10 Aralık Covid
Kaynak: Worldometers

Otuz beş kişi hastalığa yenik düşerken çoğunun, diyabet veya böbrek yetmezliği gibi altta yatan rahatsızlıkları olan yaşlı hastalar oldukları aktarıldı. Ülke, yeni topluluk enfeksiyonları olmadan bir haftayı geçirdi.

Öte yandan Asya Kalkınma Bankası son raporunda kamu yatırımları ve iç tüketimdeki olumlu işaretlerin ardından Vietnam için 2020 GSYİH büyüme tahminini yüzde 1,8’den yüzde 2,3’e yükseltti. Yukarı yönlü revizyon, bankanın Covid-19 etkileri nedeniyle Nisan, Haziran ve Eylül aylarında yaptığı üç aşağı yönlü revizyonu takip etti. Banka, Vietnam’ın GSYİH büyümesinin ikinci çeyrekteki yüzde 0,4’ten üçüncü çeyrekte yüzde 2,6’ya yükseldiğini hatırlattı.

Bu da hızlanan kamu yatırımları, artan iç tüketim ve ticaret ile birlikte ilk dokuz aydaki ortalama büyümeyi yüzde 2,1’e çıkarmıştı.
Vietnam GSYİH 3Ç20
Kaynak: Trading Economics

Yine de Asya Kalkınma Bankası, gelecek yıl için Vietnam’ın büyüme tahminini 0,2 puan düşürerek yüzde 6,1’e çekti. Asya için 2020 daralma beklentisini yüzde 0,7’den yüzde 0,4’e çeken ADB, Güney Asya için 2020 GSYİH büyüme tahminini, Eylül’deki yüzde 6,8 daralmadan yüzde 6,1 daralmaya revize etti.

ADB Baş Ekonomisti Yasuyuki Sawada; “Gelişmekte olan Asya için görünüm iyileşme gösteriyor. Uzun süreli bir salgın birincil risk olmaya devam ediyor ancak aşı cephesindeki son gelişmeler bunu hafifletiyor” dedi. Vietnam’ın 2020 için belirlediği kendi GSYİH büyüme tahmini ise yüzde 2-3 aralığında duruyor.

Çin’in 2028-2029’da ABD ekonomisini geride bırakacağını tahmin eden JCER de son görünüm raporunda, Vietnam’ın yılı pozitif büyümeyle kapatma yolunda ilerlediğini söyledi. Ayrıca Vietnam’ın 2035’te ekonomik olarak Tayvan’ın ötesine geçeceğini ve Endonezya’dan sonra Güneydoğu Asya’nın en büyük ikinci ekonomisi haline geleceğini bildirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu