Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Malezya’nın 2020 Görünümünü Düşüren ADB, 2021 Toparlanma Tahminini Korudu

ADB, yeni raporunda Malezya ekonomisi için 2020 tahminini düşürürken 2021 için yüzde 6,5’lik toparlanma tahminini korudu.
Malezya’nın 2020 Görünümünü Düşüren ADB, 2021 Toparlanma Tahminini Korudu
Yorum

Kısa süre önce yayımladığı raporunda Asya-Pasifik küresel GSYİH’ye en büyük katkıyı yapan bölge oldu diyen Asya Kalkınma Bankası (ADB), Eylül güncellemesinde önümüzdeki yıl Malezya için %6,5’lik büyüme tahminini sürdürdü.

Ancak 2020 için büyüme tahminini önceki yüzde eksi 4’ten yüzde eksi 5’e düşürdü. ADB, 2Ç20’de tarihin en kötü GSYİH düşüşünü kaydeden Malezya’ya ilişkin raporunda şu ifadelere yer verdi:

“Pandeminin tüketim, ihracat ve yatırım üzerindeki olumsuz etkileriyle ekonomi aşağı çekilmeye devam edecek. Seyahat ve iş faaliyetlerini kısıtlayarak virüsün yayılmasını önleyecek tedbirler, hane halkı harcamalarına yük oluyor.”

ADB, bugün yayımladığı Asya Kalkınma Görünümü (ADO) 2020 güncellemesiyle gündeme geldi.

Malezya’nın 2020 görünümünü düşüren ADB, bununla birlikte Haziran ortasından itibaren gevşeyen kısıtlamalarla birlikte 2020’nin ikinci yarısında bir miktar toparlanma beklendiğini ve toptan ve perakende ticarette bastırılmış talebin halihazırda toparlama gösterdiğini ekledi.

Sonuçta Malezya’nın GSYİH’si 2020’nin ilk yarısında yıllık bazda %8,3 daraldı ve bu geçen yılın aynı dönemindeki %4,7’lik genişlemenin keskin bir tersine dönüşü oldu. Ekonomi 2020’nin ilk çeyreğinde %0,7 büyüdü ancak ikinci çeyrekte %17,1 düştü. Hükümet ek mali harcamalarda büyük miktarlarda teşvik paketleri açıkladı.

Raporda, virüse yönelik önlemlerin Nisan ayında yayımlanan ADO’da tahmin edilenden daha uzun sürdüğü belirtilerek 2020 GSYİH büyüme tahmini yüzde eksi 4’ten yüzde eksi 5’e çekildi.
ADB Malezya Rapor
Kaynak: ADB

Sektör açısından bakıldığında, tarımdaki büyümenin yakın vadede canlanması gerektiğini söyledi. “Palm yağı verimi ve üretiminin daha iyi hava koşullarında toparlanması bekleniyor” diyen rapor, madenciliğin düşük küresel petrol fiyatları altında mücadeleye devam etmesinin beklendiği ekledi.

Üretimin hem yurtiçinde hem de uluslararası düzeyde çok daha zayıf talepten kaynaklanan rüzgarlarla karşı karşıya kalacağını söyledi.

“2020’nin ikinci çeyreğinde üreticiler, yalnızca temel endüstrilerin ve düşük kapasitede faaliyet göstermesine izin verilen kısıtlamalardan çok etkilendi. Ancak COVID-19 kısıtlamalarının artık gevşetilmesiyle, bazı şirketler faaliyetlerini yeniden başlattı ve üretim güçlü bir şekilde arttı.”

İmalattaki tek parlak noktanın tıbbi ve farmasötik ürünlerin üretimi olduğunu kaydeden ADO, özellikle lastik eldivenler olmak üzere güçlü küresel talebe bağlı olarak yılın ilk yarısında ihracatın %22,2 arttığını vurguladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu