Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ADB: Hükümetler Covid-19’un 8,8 Trilyon Dolarlık Maliyetini Azaltabilir

Asya Kalkınma Bankası’nın yeni tahminlerine göre koronavirüs küresel ekonomiye 8,8 trilyon dolara mal olabilir. Söz konusu maliyet ADB’nin 3 Nisan’daki tahminlerinde 2 ila 4 trilyon dolar aralığındaydı.
ADB: Hükümetler Covid-19’un 8,8 Trilyon Dolarlık Maliyetini Azaltabilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Aralık ayında Çin’de patlak veren ve 2020’ye damgasını vuran pandemi, olumsuz verilerle tarih yazmaya devam ediyor.

IMF, Dünya Bankası gibi organizasyonlar pandemi nedeniyle küresel ekonomide rekor düşük seviyeler görüleceği yönünde uyarılar yaparken salgının boyutu da hızla artıyor.

Dünya çapındaki toplam vaka sayısı son verilere göre 4 buçuk milyonu geçerken ADB’nin yeni tahmini, şimdiye kadar çizilen karamsar tablolar üzerine bir yenisini daha ekledi.

Asya Kalkınma Bankası küresel ekonominin Covid-19’un sonucu olarak 5,8 ila 8,8 trilyon dolar arasında zarara uğrayabileceğini söyledi.

Rakam küresel GSYİH’nin %6,4’ü ila %9,7’sine eşdeğerken rapor Asya ve Pasifik’teki ekonomik kayıpların 3 aylık muhafaza senaryosunda 1,7 trilyon dolar, 6 aylık uzun bir senaryoda ise 2,5 trilyon dolara ulaşabileceğini öngördü.

Çin’e maliyetininse 1,1 trilyon dolar ila 1,6 trilyon dolar arasında olabileceğini belirtti.
ADB Covid-19 Küresel Bölgesel Ekonomik Maliyeti
Kaynak: ADB

Yeni analiz 3 Nisan’da yayınlanan raporda sunulan ve COVID-19’un küresel maliyetinin 2 ila 4,1 trilyon dolar arasında değişeceğini tahmin eden bulguları güncelledi.

Raporda hükümetlerin aldığı tedbirlerin Covid-19’un ekonomik etkisini %30 ila 40 arasında hafifletebileceği söylendi. Buna göre pandemiden kaynaklanan küresel ekonomik kayıplar 4,1 trilyon dolar ile 5,4 trilyon dolar arasında azaltılabilirdi.

ADB Baş Ekonomisti Yasuyuki Sawada rapora ilişkin şu ifadeleri kullandı:

“Bu yeni analiz COVID-19’un çok önemli potansiyel ekonomik etkisinin geniş bir resmini sunuyor. Ayrıca politika müdahalelerinin ekonomilere verilen zararı azaltmaya yardım etmede oynayabileceği önemli rolü vurguluyor. Bu bulgular hükümetlere, salgını kontrol altına almak ve bastırmak ve ekonomileri ve insanları üzerindeki etkilerini azaltmak için önlemler geliştirip uygularken uygun bir politika rehberliği sağlayabilir.”

ADB, salgından etkilenen ülkelerin aldığı muhafaza önlemlerinin küresel ticareti 1,7 trilyon dolar ila 2,6 trilyon dolar arasında azaltacağını öngördü.

Bununla birlikte küresel istihdamdaki düşüşün 158 milyon ila 242 milyon arasında olacağını, dünya genelindeki işgücü gelirinin 1,2 trilyon dolar azalacağını belirtti. ADB daha zor ve uzun süreli ekonomik toparlanmayı önlemek için sağlık harcamalarını artırmanın ve sağlık sistemlerinin güçlendirmenin yanında güçlü gelir ve istihdamın korunmasının gerekli olduğunu savundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu