Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ADB: Asya 2020’de Yaklaşık 60 Yılın İlk Daralmasını Yaşayacak

ADB, yayımladığı son ekonomik tahminlerinde gelişmekte olan Asya’nın bu yıl yüzde 0,7 daralarak yaklaşık altmış yıldır ilk negatif büyümesini kaydedeceğini öngördü.
ADB: Asya 2020’de Yaklaşık 60 Yılın İlk Daralmasını Yaşayacak
Yorum

Asya-Pasifik için son ekonomik tahminlerini yayımlayan Asya Kalkınma Bankası (ADB), koronavirüsten ağır etkilenen bölge ekonomilerinin önümüzdeki yıl hızlı bir şekilde toparlanacağını belirtti.

Ancak koronavirüsün yayılmasına yönelik daha fazla kısıtlamanın bölgenin büyümeye dönüşünü rayından çıkarabileceği konusunda da uyardı.

Haziran’da yayımladığı ADOS raporunda 2020 yılında Asya için yüzde 0,1’lik büyüme öngören ADB, bugünkü raporunda gelişmekte olan Asya’daki ekonomilerin bu yıl yaklaşık altmış yıldır ilk kez küçüleceğini ancak iyileşmenin önümüzdeki yıl yeniden başlayacağını belirtti.

Asya Kalkınma Görünümü (ADO) 2020 Güncellemesi, bu yıl gelişmekte olan Asya için yüzde eksi 0,7 gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) büyümesi tahmin etti.
ADB: Asya 2020’de Yaklaşık 60 Yılın İlk Daralması
Kaynak: ADB

Tahmin edilen rakam, 1960’ların başından beri ilk negatif ekonomik büyümeye işaret etti. Bununla birlikte büyümenin 2021’de yüzde 6,8’e yükseleceğini çünkü büyüme zayıf tabanlı 2020’ye göre ölçüleceği eklendi.

Rapora göre bu yine de gelecek yılın çıktılarını COVID-19 öncesi tahminlerin altında bırakacak ve “V” şeklindeki bir iyileşme yerine “L” şeklinde bir iyileşme sunacaktı. Bölge ekonomilerinin yaklaşık dörtte üçünün 2020’de negatif büyüme kaydetmesi beklenirken ADB Baş Ekonomisti Yasuyuki Sawada şöyle konuştu:

ADB Baş Ekonomisti Yasuyuki Sawada

Uzayan bir COVID-19 salgını, bu yıl ve gelecek yıl bölgenin büyüme görünümündeki en büyük olumsuz risk olmaya devam ederken hükümetlerin riski azaltmak için teşvik paketleri açıklamasına atıfta bulunuldu.

Diğer olumsuz risklerin ise ABD-Çin gerilimi ile ve uzun süreli bir salgınla daha da kötüleştirilebilecek finansal güvenlik açıkları dahil jeopolitik risklerden kaynaklandığı aktarıldı.
ADB 2020 Görünüm
Kaynak: ADB

İkinci çeyrekte büyümeye dönen Çin’in bölgede gerilemenin üstesinden gelmiş birkaç ekonomiden biri olduğu belirtilirken başarılı halk sağlığı önlemleri ile bu yıl Çin’in yüzde 1,8, 2021’de ise yüzde 7,7 büyümesinin beklendiği dile getirildi.

Kilitlemelerin tüketici ve iş harcamalarını durdurduğu Hindistan’da ise GSYİH’nin mali yılın ilk çeyreğinde %23,9’luk rekor küçülme kaydettiğini belirten ADB, 2021 mali yılında %8 toparlanmadan önce 2020 mali yılında %9 küçüleceğini tahmin etti.

Gelişmekte olan Asya’nın alt bölgelerinin bu yıl negatif büyüme kaydetmesi beklenirken buna 2020’de %1,3 genişlemesi beklenen Doğu Asya’nın dahil olmadığı bildirildi. 2021’de ise yüzde 7 ile güçlü bir şekilde toparlanacağı dile getirildi.

Özellikle Pasifik ve Güney Asya’da ticaret ve turizme büyük ölçüde bağımlı olan bazı ekonomilerin bu yıl çift haneli kasılmalarla karşı karşıya olduğu aktarıldı.

Tahminler, gelişmekte olan Asya’nın çoğunun gelecek yıl toparlanacağını gösterdi. Gelişmekte olan Asya için 2020 enflasyon tahmini Nisan ayındaki %3,2 tahmininden %2,9’a revize edildi. Nedeni ise düşük petrol fiyatları ve zayıf talep oldu. 2021 enflasyonunun %2,3’e daha da düşeceği öngörüldü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu