Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dört Kişilik Ailenin Açlık Sınırı Haziran’da 2067 Liraya Geriledi

Türk-İş tarafından açıklanan açlık ve yoksulluk sınırı araştırma sonuçlarına göre Haziran ayında dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 2.067 liraya, yoksulluk sınırı ise 6.733 liraya geriledi.
Dört Kişilik Ailenin Açlık Sınırı Haziran’da 2067 Liraya Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) Haziran 2019 dönemine ilişkin açlık ve yoksulluk sınırı rakamlarını açıkladı. Buna göre dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarını temsil eden açlık sınırı 2.067,17 TL’ye geriledi.

Bir önceki aya bu rakam 2124 lira olarak açıklanmıştı. Dört kişilik bir ailenin gıda harcamasına ek olarak, elektrik, su, yakıt, giyim, sağlık ve eğitim gibi harcamalarını toplamı olan yoksulluk sınırı ise 6.862 liradan 6.733,44 TL’ye geriledi.

Türk-İş araştırma sonuçlarına göre sebze-meyve fiyatlarındaki düşüş mutfak harcamalarına olumlu yansıdı.

Haziran Açlık SınırıAnkara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarı bir önceki aya göre %2,67 oranında geriledi. Gıda fiyatlarındaki yıllık ortalama artış oranı %22,64, ilk altı ay itibarıyla artış oranı %6,49, gıda enflasyonunda son 12 ay itibarıyla artış oranı ise %20,58 olarak açıklandı.

Sebze ve meyve fiyatlarındaki düşüşe bağlı olarak, bu alana yapılan harcama ortalaması Mayıs ayına kıyasa 57 lira azaldı. Gıda harcaması tutarı sene başındaki rakamlara kıyasla 126 lira, 2018 yılının Haziran ayına göre ise 353 lira artış gösterdi. Ailenin yapması gereken toplam harcama tutarı son altı ayda 410 TL, son bir yılda ise 1.149 TL’lik artış gerçekleştirdi.

Bekar ve çocuğu olmayan bir bireyi aylık yaşam maliyeti 2559 lira ile asgari ücretin üzerinde gerçekleşti.

Gıda Fiyatları DeğişimEnflasyondaki yükselişin aile bütçesini olumsuz anlamda etkilediği, fakat mevsim şartlarına bağlı olarak sebze ve meyve fiyatlarındaki gerilemenin bu ay kısmen nefes aldırdığı aktarıldı. Söz konusu dönemde gıda fiyatlarındaki değişimlere kabaca baktığımızda; süt, yoğurt, peynir grubundaki fiyatlarda çok fazla bir değişiklik olmadığı tespit edildi. Fakat geçen ay fiyat artışı yapmayan bazı markalar ürünlerinde bu ay zam uyguladı.

Kuşbaşı ve kıyma fiyatlarında az da olsa fiyat artışı gerçekleşti. Bonfilenin kilosu 90 liraya çıkarken, tavuk fiyatlarındaki artışın devam ettiği dikkat çekti. Av mevsiminin sona ermesine rağmen kültür balığı satışının devreye girmesi, balık fiyatlarında önemli bir artış olmamasını sağladı. Irak’ın ithalat yasağı sebebiyle ihracatı yapılamayan yumurta fiyatlarında ise sert düşüş oldu.

Mevsim şartlarına bağlı olarak sebze ve meyve fiyatlarında düşüş oldu. Bu düşüş ise mutfak harcamalarına olumlu yansıdı.

Gıda HarcamalarıMayıs ayında 7,81 lira olan ortalama sebze-meyve fiyatı Türk-İş’in bu ayki raporunda 6,83 lira olarak açıklandı. Geçen ay 6,83 lira olarak açıklanan ortalama sebze kilo fiyatı bu ay 6 liraya, meyve fiyatları ise 9,14 liradan 7,73 liraya geriledi.

Araştırma ürünleri hesaplamasında; harcama sepetindeki meyve ve sebzelerin tüketiminin toplam miktarına bakılarak, pazar fiyatları baz alındı. Un, irmik, pirinç ve ekmek fiyatlarında artış olmazken, bulgura zam yapıldı. Haziran ayında zeytinyağı, tereyağı ve margarin fiyatlarında önemli bir değişiklik gözlenmedi. Buna ters yönde ayçiçeği yağının fiyatları arttı.

Yağlı tohumlar içerisinde yer alan; fındık, fıstık, ceviz ve ayçiçeği çekirdeğinin fiyatları yükseldi. Nane, karabiber ve kimyon gibi baharatlar ile şeker, bal ve pekmezde değişiklik olmadı. Dün açıklanan çay ve şeker zammı bugünkü hesaplamalara dahil edilmese de çay fiyatlarında ortalama olarak artış olduğu gözlendi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu