Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Türkiye Ortamının Fırsatlarla Dolu Olduğunu Söyleyen ABD’li Yatırımcılar Yaptırımlara Karşı!

Son dönemde iki ülke arasında yaşanan gerginlikten üzüntü duyduklarını belirten ABD’li yatırımcılar, Türkiye’den memnun olduklarını ve herhangi bir yaptırımın ilişkilere zarar vereceğini söyledi.
Türkiye Ortamının Fırsatlarla Dolu Olduğunu Söyleyen ABD’li Yatırımcılar Yaptırımlara Karşı!
Yorum

Rus yapımı füze savunma sistemi olan S-400’lerin Türkiye teslimatının başlamasıyla ABD’den gelecek yaptırımlar gündemin en sıcak konusu oldu. Geçen hafta ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, S-400 alması sebebiyle Türkiye’yi F-35 programından çıkarmak için gerekli sürecin başladığını bildirdi.

Hemen ardından ise ABD Başkanı Donald Trump, söz konusu meseleyi görüşmek için Ankara’yı Beyaz Saray’a davet etti. ABD yatırım konusunda kararlı olduğunu gösterirken, bu ülkenin yatırımcıları Türkiye’den çok memnun olduklarını, yaptırımlara karşı çıktıklarını ve ilişkilerin iyileştirilmesi gerektiğini belirtti.

Türk Amerikan İş Geliştirme Konferansı’nda, Türk ve ABD’li firma temsilcileri, karşılıklı yatırım fırsatlarını değerlendirdi.

Howard BeaseyTürkiye’de iş yapmaktan ve ortak çalışmaktan çok memnun olduklarını söyleyen Amerikalı yatırımcılar, bu ülkenin fırsatlarla dolu olduğunu belirtti. Son dönemde iki ülke arasında bir gerginlik olduğunu fakat yatırımcılar olarak yaptırımlara karşı oldukları ifade edildi. WILL-BURT Orta Doğu ve Afrika Müdürü Howard Beasey, yatırım fırsatlarını çeşitlendirmeye çalıştıklarını, birden fazla sektörde iş yapmak istediklerini aktardı.

Beasey, Türkiye’nin iyi mühendislik, işçilik ve maliyet açısından da kendileri için çok iyi yatırım fırsatı ortamı olduğunu anlattı.

Türkiye Yatırım FırsatlarıKonferansta siber güvenlik, yenilenebilir enerji kaynakları ve sıvılaştırılmış doğal gaz gibi birçok alanda faaliyet gösteren şirketin bir araya geldi. Aynı zamanda Amerikan Türk Konseyi Başkanı olan Howard Beasey, savunma sanayindeki ilişkilerin yıllardır iki ülke için çok önemli ve son dönemde yaşanan gelişmelerden üzüntü duyduklarını söyledi.

Türkiye’de son birkaç yıldır satış yaptıklarını, Ankara civarında bir üretim tesisi açmak üzere olduklarını anlattı. Birçok avantajın yanında, Türkiye’nin jeopolitik konumu açısından da çok önemli olduğunu sözlerine ekledi.

Anderson Economic Group Üst Yöneticisi Patrick Anderson, şirketlere verdikleri desteklerden bahsetti.

Anderson Economic Group Üst Yöneticisi Patrick AndersonHem ABD’ye ihracat yapan Türk şirketlere hem de Türkiye’ye ihracat yapan ABD şirketlerine destek verdiklerini söyleyen Anderson, son birkaç yılın iki ülke açısından da sıkıntılı geçtiğini belirtti. Yaşanan sorunların iş ve ticaret yapma kapasitesini etkilediğini, en kısa zamanda bunların geride kalmasını ümit ettiklerini aktardı.

İşadamları olarak, Amerika’ya gelen Türklerden faydalandıklarını söyleyen Anderson, Türkiye’nin coğrafi açıdan da güçlü bir konumda olduğunu sözlerine ekledi. S-400 meselesi yüzünden uygulanacak yaptırımlara karşı olduklarını, Türkiye’nin NATO ittifakı bir ülke olmasının sorunların çözümünde kolaylık sağlayacağını ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu