Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de Artan Vakalar, Fauci’yi Ekonomik Açılmalar Konusunda Endişeye Sürüklüyor

Koronavirüs salgınıyla mücadelede sıkça gündeme gelen ABD'li hekim Fauci, ülkede vakaların yeniden açılma sırasında kontrolden çıkabileceği konusunda uyardı.
ABD’de Artan Vakalar, Fauci’yi Ekonomik Açılmalar Konusunda Endişeye Sürüklüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Çıkış noktası Çin’in Wuhan kenti olan Covid-19 salgını, şimdiye kadar en korkutucu tabloyu ABD’de çizdi.

13 Haziran itibarıyla ülkede 2,1 milyonun üzerinde vaka kaydedilirken, 117 bine yakın insan hayatını kaybetti. Eyaletler ve bölgelerden sürekli yeni vakalar bildiriliyor. Mart ayında başlatılan katı kısıtlama uygulamaları, kademeli olarak kaldırılmaya başlanmıştı.

12 Haziran Korona ABD
Kaynak: Worldometer

ABD eyaletleri arasında vaka ve ölü sayısı bakımından ilk sırada yer alan New York, son günlerde kaydedilen azalmalara rağmen hala en kötü olmaktan kurtulamıyor. Pandemi nedeniyle başlayan ekonomik durgunluklar nedeniyle yeniden açılmayan giden ülke, bir yandan da ikinci dalga endişelerini yükseltiyor.

Salgın süresince sıkça adını duyduğumuz Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü direktörü ABD’li Anthony Fauci, dikkat çeken açıklamalarla gündeme geldi.

Cuma günü konuşan Fauci, devletleri Covid-19 hastalığı nedeniyle hastaneye yatanların sayısında artış olması durumunda yeniden açılmaları yeniden değerlendirmeleri gerektiği konusunda uyardı. Öyle ki bu sıralar bazı bölgelerden tedavi altına alınana hasta sayısında artışlar olduğu bildiriliyor ve bu da virüsün hala yüksek risk taşıdığını gösteriyor.

CNN’e konuşan Fauci, salgın kısıtlamalarının kademeli olarak kaldırılmaya başlamasıyla ABD’de enfekte olanların sayısında artış olduğunu gördüğünü açıkladı. Hastalığın kontrolden çıkma ihtimaline dikkat çekti ve “Daha fazla hastaneye yatış görmeye başladığınızda, bunu yanlış yöne gittiğiniz bir durumda olduğunuzun kesin bir işareti olarak değerlendirebiliriz” dedi.

ABD’de vaka ve ölü sayıları sürekli yükselirken, hastanelerdeki doluluk oranlarının oldukça yüksek olması mevcut tedavi imkanlarını da minimum düzeye indiriyor. Fauci, hastaneye kaldırılanlarda artış olmasının son derece endişe verici olduğunu vurgularken yeniden açılmalar için biraz daha yavaş ve temkinli ilerlemenin faydalı olabileceğini belirtti.

Özelllikle Teksas ve Kuzey Karolina, Cuma günü pandemi başladığından bu yana en yüksek hastaneye yatış oranlarını kaydetti.
Teksas ve Kuzey Karolina Vaka Artış
Kaynak: Worldometer

Tabloda görüldüğü üzere söz konusu iki eyalet, diğerlerine göre çok daha az can kaybı kaydetmiş. Kuzey Karolina Valisi Roy Cooper, vaka sayılarındaki artışa rağmen yeniden açılmalar için daha fazla adım atmaktan uzak olmadıklarını ifade etti.

Öte yandan eyaleti yeniden açma konusunda oldukça istekli davranan Teksas Valisi Greg Abbott, hastane yatağı kapasitesi bakımından bir sıkıntı çekmediklerini duyurdu. Bu sebeple de yeniden açılmaları yavaşlatmaya gerek olmadığını savundu.

ABD’de virüsün yayılma hızından endişe eden bir grup eyalet, yeniden açılmalarında yavaşlamaya veya kısa süreli duraklamaya gitti. Oregon bunlardan biriyken, demokrat Vali Kate Brown, Perşembe günü vakalardaki rekor artıştan ötürü açılmaları 1 hafta duraklatma kararı aldı. Utah Valisi de Brown ile benzer bir yol izledi ve yeniden açılmaların durdurulmasını istedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu