Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Ulusal Acil Durum İlanı ile Neler Değişecek? Olası İtirazlar ve Geçmiş İlanlara Bakış!

ABD'de ilan edilen ulusal acil duruma dair gelişmeler, ülke içi itirazlar, geçmiş acil durum ilanları ile kıyaslamalar ve kararın tüm ayrıntılarına bakış şöyle;
ABD Ulusal Acil Durum İlanı ile Neler Değişecek? Olası İtirazlar ve Geçmiş İlanlara Bakış!
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Başkanı Donald Trump, ülkenin güney sınırında yaşanan şiddet olaylarını kaynak göstererek ülkede Cuma günü Ulusal Acil Durum ilan etti. Başkan bu seçimi ile hükümetin diğer finansmanlarını Güney Sınır Duvarı inşaasına yönlendirebilecek. Ancak bu seçim Kongre’ye alınan kararı mahkemeye taşıyabilecek bir yolun ateşini yaktı.

Trump, hükümeti sonbaharda finanse etmeyi sağlayacak iki taraflı bir harcama faturası imzaladı ve 55 mil sınır sınır duvarı için istediği 5.7 milyar dolardan çok daha az bir rakam (1.38 milyar dolar) ayırdı. Milletvekillerinin sınır için ayırdığı miktardan memnun kalmayan Trump, Kongre onayı olmadan askeri ve diğer kaynaklardan da yaklaşık 6,7 milyar dolar çekmeyi planlıyor.

Beyaz Saray’daki konuşmasında Başkan Trump, eylemleri ulusal güvenlik için kritik olarak savundu. “Ülkemizin istilasından söz ediyoruz” dedi. Ancak bir başka noktada, acil durum bildiriminin gerekli olmadığını öne sürdü. “Bunu yapmama gerek yoktu, ama süreci daha hızlı gerçekleştirmeyi tercih ederim.” dedi.

Taraflar Arasında Çelişen Destekler

Cumhuriyetçiler ve Demokratlar Arası ÇelişmeSenato Çoğunluk Lideri Mitch McConnell Bildirgeyi destekleyeceğini ifade ederken, diğer tarafta alınan bu karar her iki taraftaki diğer milletvekillerinin muhalefetiyle anayasaya aykırı ya da gereksiz olarak karşılandı. “Kongre anayasa otoritelerini Kongre’de, mahkemelerde ve kamudaki mevcut her çareyi kullanarak koruyacak diyen Meclis Başkanı Nancy Pelosi ve Senato Azınlık Lideri Chuck Schumer “Kongre, Başkan’ın Anayasa’yı parçalamasına izin veremez.” sözleri ile ortak bir açıklama yaptı.

Adli Komite Başkanı Rep. Jerrold Nadler, acil durum bildirimini sona erdirme kararını destekleyeceğini ve mevcut tüm diğer yasal seçeneklere uymaya niyetli olunduğunu belirtti. Cumhuriyetçi milletvekilleri de, Başkan’ın planının Kongreyi baltaladığını ve gelecekteki Demokrat Başkanlarının iklim değişikliği gibi önceliklerinin önündeki acil durumlarını ilan etmek istediklerinde tehlikeli bir emsal teşkil ettiğini söyledi.

Senatör Lamar Alexander, “Ulusal bir acil durum ilan edilmesi gereksiz, usulsüz ve ABD Anayasasına aykırı. Kurucularımız, insanları vergilendirme ve paralarını istediği şekilde harcama gücüne sahip bir yönetim yapmamayı seçmişlerdi.” diyerek, alınan karara tepki gösterenler tarafından sesledi.

Öngörülen İtirazlar ve Önceki Kararlara Dair Ayrıntılar

Fon Kullanımına Dair Olası İtirazlarDonald Trump aldığı karara görebileceği reaksiyonlar arasında açılacak davaları öngördüğünü dile getirdi. (“Muhtemelen kötü bir karar alacağız. Ve sonra bir başka kötü karar daha alırız. Sonra Yüksek Mahkemeye çıkacağız ve umarım adil bir şekilde sallanacağız.”)

Önceki ABD başkanları, 11 Eylül 2001 ile ilgili olaylar, terör saldırıları ve yaptırımları dahil olmak üzere onlarca acil durum bildirimi imzaladı, ancak bu ilanlar Kongre’nin fon vermeyi reddettiği girişimler için yapılmamıştı. Alınan karar Başkan Trump ile gelen yine farklılıklar arz eden bir tavırda.

Önümüzdeki geniş kapsamlı yasal bir mücadelenin ilk belirtilerinde, California ve New York eyalet yetkilileri yasal zorlukları planladıklarını söyledi. Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği ayrıca acil durum bildirgesine karşı dava açacağını da duyurdu.

Çevresel Faktörler ve 7 Ödeme Paketi

7 Ödeme İçeren Paket ve Duvar için Çevresel Faktörler GündemiDemokrat liderliğindeki devletler ve sınır toplulukları, Kongre’nin onaylamadığı inşaatları durdurmak için davalar gözlemişti. Trump’ın Pazartesi günü sınır acil durumları için açılan dava için ziyaret ettiği El Paso İlçesi, Başkan’ın eylemine itiraz etmek için kar amacı gütmeyen gruplarla birleşeceğini söyledi.

Demokrat’lar tarafından New Mexico Başsavcısı Hector Balderas, Trump planına karşı bir devlet mahkemesinin, duvarın sınır bölgesindeki devlet arazi kullanımına ve çevre politikalarına yapacağı olası zararın yanı sıra ortak federal fon kaynaklarının kullanımına odaklanacağına değindi. Balderas, “Hala dava edilmesi gereken çok sayıda çevresel, eyalet ve federal mülkiyet sorunu olacak” sözlerini ekledi.

Trump’ın Cuma günü imzaladığı harcama yasası, 333 milyar dolarlık yedi fatura paketi içeriyor. 1.38 milyar dolarlık duvar fonuna ek olarak, giriş limanlarındaki yeni ekipmanlara, 600 yeni gümrük memuruna, opioid algılama ekipmanına ve diğer teknolojilere de finansman sağlanıyor. Demokratlar, Başkana Aralık ayında benzer miktarda bariyer fonu teklif etmişti ve Başkan bunu reddetmişti. Ve bu gündem geçtiğimiz ay sona eren ABD tarihindeki en uzun beş haftalık hükümetin kapatılmasına yol açtı.

İlan için Kritik Önemin Olmadığına İnanılıyor

İlanı Gerektirecek Bir Durum Olmadığı SavunuluyorEleştirmenler tarafı Bay Trump’ın sınır güvenliğinin krizde olduğu iddiasını da sorguladı. ABD-Meksika sınırında yakalanan yasadışı girişlerin bir göstergesi olarak görülen rakamlar ABD Gümrük ve Sınır Koruma’ya göre, 40 yıldan fazla bir süre içinde 2017’de en düşük seviyelerin altına düştü. Aynı zamanda, çocukları ve aileleri içeren tutuklama oranı da ters orantıda artmıştı.

Diğer bir tarafta 1970’lerde Kongre, Başkanlığın takdirine sınır getiren ve Kongre’nin acil durum bildirimini sonlandırmasına izin veren bir önlem olan Ulusal Acil Durum Yasasını kabul etmişti.

Beyaz Saray Genel Başkan Yardımcısı Mick Mulvaney Cuma günü yaptığı açıklamada, yönetimin 234 mil çelik baba duvarı inşa etmek için yaklaşık 6.7 milyar dolar yönlendirmek istediğini belirtti. Buna Savunma Bakanlığı’nın uyuşturucu madde ile mücadele çabalarından 2.5 milyar dolar, ayrıca Hazine Yardım Fonu’dan 600 milyon dolar verilecek. Bay Trump, askeri inşaat çabalarından 3.6 milyar $’a varan beyanının gücüne güvenmekte.

Fonlamaya İtirazlar ve Trump Taraflı Gerekçeler

Trump Taraflı İlana Dair GerekçelerÜst düzey bir idare yetkilisinin, Beyaz Saray’ın hangi askeri inşaat projelerinin acil durum bildiriminden etkileneceğini ve birkaç ay beklenmesi mümkün olacak tamir tesislerini hedeflemeye çalışacağını söylemesine karşılık; Bay Trump, Cuma günü “benim için çok önemli olmayan” projeleri hedef aldığını söyledi.

Etkili Cumhuriyetçiler Bay Trump’ı, duvarı inşasında ordudan fon kullanmamaya çağırdılar. Beyaz Saray Silahlı Servisler Komitesi’nin en üst düzey Cumhuriyetçi’si Texas’tan Mac Thornberry, “Başka bir amaç için askeri fon alınması konusunda endişeliyim.” sözleri ile alınan karara yönelik endişesini ifade etti.

Cuma günkü konuşmasından saatler sonra, Trump resmen Kongreye güney sınırında bir ulusal acil durum ilan ettiğini bildirdi. Yaptığı açıklamada, acil durumun “Silahlı Kuvvetlerin gücünün kullanılmasını gerektirdiğini” ilan etti ve Sınırda İç Güvenlik Bakanlığı’na yardım etmeyi uygun gördüğü aktif görev güçlerinin yanı sıra rezervleri çağırması için Savunma Vekili Sekreteri Pat Shanahan’ı görevlendirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu