Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD 30 Acil Durum İlanından Sonra, Hükümetin Kapalılığına Karşı 1 İlanla Daha Karşı Karşıya!

ABD'de 30 ulusal acil durum ilanından sonra Trump tarafından imzalanma ihtimalleri artan yeni bir acil durum ilanı gündemi ile karşı karşıya. Gelişmenin ayrıntıları şöyle;
ABD 30 Acil Durum İlanından Sonra, Hükümetin Kapalılığına Karşı 1 İlanla Daha Karşı Karşıya!
Yorum

ABD Başkan’ı Donald Trump, hükümeti açık tutacak olan ve daha sonra sınır duvarı fonu aramak için ulusal bir acil durum ilan edecek bir harcama faturası imzalamayı planladığını söyledi. Beyaz Saray, olası ikinci kapanma ihtimalinin askıya alınmasının ardından yeni bir kavganın durdurduğunu ifade etti.

Senato Çoğunluk Lideri Mitch McConnell ile yapılan bir telefon görüşmesinden sonra ilan edilen Başkan Trump’ın duruşunun haberi, milletvekillerinin harcama yasasını imzalayıp imzalamayacağını merakla beklemelerinin ardından Kongre’de bir süre sona erdi. Meclis, Senato’da geçirilmesinden saatler geçtikten sonra tasarıyı Başkan’ın masasına göndererek tasarıyı onayladı. Beyaz Saray tarafından, Donald Trump’ın Cuma günü sabah saat 10.00’da sınır güvenliği konusunda açıklamalar yapması gerektiği belirtildi.

333 milyar dolarlık yedi harcama faturası paketi, 55 kilometrelik yeni fiziksel engeller için 1.38 milyar dolarlık fonu içeriyor. Ancak bu rakam Başkan Trump’ın talep ettiği miktar 5.7 milyar dolardan çok az. Trump daha önce paketi desteklemeyi planlayıp planlamadığını söylememişti, ancak kendisine yakın olan kişiler bariyer fonu miktarındaki hayal kırıklığına rağmen imzalamasını beklediklerini söylediler.

5.7 Milyar $ Talep Hükümetin En Uzun Kapalılık Sürecine Yol Açmıştı

Fon Talebi Tarihin En Uzun Kapalılığına Neden OlduBaşkan’ın sınır duvarı fonunda 5.7 milyar dolar talep etmesi, geçtiğimiz ay sona eren ABD tarihindeki en uzun beş haftalık hükümetin kapatılmasına yol açmıştı. Acil durum ilan edilmesi, potansiyel olarak Trump’ın askeri inşaatı veya daha fazla sınır bariyeri oluşturmak için ABD Ordusu Mühendisler Birliği’ni finanse etmesini sağlayabilir. Diğer tarafta duyuru, iki taraftaki milletvekillerinin hızlı eleştirileriyle karşılanmıştı.

Demokratlar (muhtemelen dava açma da dahil olmak üzere) kongre onayına gerek kalmadan parayı toplamak için her türlü çabayı gösterecekleri duruşlarını her zaman korumaktaydı. Ancak, mahkemede ve Kongrede nasıl itiraz edilebileceği ve ulusal bir acil durum bildirimi karşısında birçok soru cevapsız kaldı.

Konuşmacı Nancy Pelosi ve Senato Azınlık Lideri Chuck Schumer ortak bir bildiriyle, “Bu acil bir durum değil ve Başkan’ın kuşatması bunu başaramıyor. Kongre anayasal otoritelerimizi koruyacak.” Potansiyel bir dava hakkında sorulara Bayan Pelosi, Demokratların seçeneklerini gözden geçireceğini ve Başkan’ın ne söyleyeceğini bekleyeceklerini ifade etti. Başkan Trump müttefikleri, emsali belirlemek konusundaki kaygılarının şimdi eylemini engellemek için kullanılmaması gerektiğine inanıyor.

30 Ulusal Acil Durum İlanı

Ulusal Acil Durum İlan EdilebilirAcil durum bildirimini destekleyen Senatör Lindsey Graham, “Çok uzun zamandır süren bir çatışma olduğunu düşündüğümden kaçınmak sadece bir bahane. Bu, sahip olmaya değer bir siyasi mücadele. Partileri ve 2020’ye giren farklılıkları tanımlayacaksak, bu iyi bir konu olur.” sözleriyle tavrını Trump lehine gösterdi.

Federal hukuk bir acil durum tanımlamıyor. Kongre Resmi Araştırma Raporuna göre, ilk resmi acil durum ilanı 1917’de Başkan Wilson tarafından, I. Dünya Savaşı sırasında ABD’ye ait gemilerin yabancılara devredilmesini sınırlandırarak yayınlanmıştı. 11 Eylül 2001, terör saldırıları ve Irak savaşıyla ilgili olanlar da dahil olmak üzere, hizmete göre şu anda 30 ulusal acil durum ilanı mevcut. Başkan George W. Bush 13, Başkan Obama 12 ulusal acil durum ilan etti.

1970’lerde Kongre, gücün genişlemesi konusunda endişeli hale geldi ve Başkanlığın takdirine sınır koyan iki taraflı bir önlem olan Ulusal Acil Durumlar Yasası’na geçmişti. Diğer hükümler arasında, Kongre’nin bir acil durum bildirimini feshetmesine izin veriliyor ve başkanın yenilemediği sürece acil durum 180 gün sonra otomatik olarak sona eriyor.

Kapanmanın Önlenmesi

Hükümetin Kapanmasının ÖnlenmesiMeclis Adli Komite başkanı Rep. Jerrold Nadler, acil durum bildirimini sonlandırma kararını destekleyeceğini ve mevcut tüm diğer yasal seçeneklere uymaya niyetli olduğunu ifade etmişti. Eğer Başkan Trump ulusal bir acil durum ilan ederse, Demokratlar Meclisi’nin liderleri Perşembe günü bir sonraki adımlarını belirtmemiş olsalar da, Demokratlar Meclisi’nin bir onaylama kararı getirmesi beklenebilir. Bu tür bir çözüm acil durumu sona erdirme amacı taşıyabilir.

Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği ve Meksika sınırındaki toprak sahipleri gibi savunuculuk grupları ve yüzlerce kişi ya da kuruluş, acil durum ilanına potansiyel olarak dava açabilir. Fonlar, taşkınlara ve orman yangınlarına karşı koruma amaçlı inşaat mühendisliği programlarından yönlendirilirse, bu projelerden yararlanmaya hazır olan yerel yönetimler, finansmanların yeniden tahsis edilmesine yol açabilir.

Bay McConnell, Başkan’ı bildiriyle destekleyeceğini söyledi. Ancak diğer GOP milletvekilleri de çekincelerini dile getirdi. Bu ayın başlarında Bay McConnell, Başkan’ın başka bir kapanmayı (hükümet) önlemek adına ulusal bir acil durum ilan etmesi gerektiğini hissettiğini ve hissinden kaçınmak istediğini söyleyerek böyle bir bildiriyi desteklemeyeceğini söylemişti.

Önemli Gün Cumartesi 12:00

Cumartesi 12:00 Önemli!Senatör Susan Collins, Cumhurbaşkanı Kongre’nin başka amaçlar için ayırdığı milyarlarca doları yeniden düzenlemek ve kullanmak için ödenek sürecini, Kongrenin rolünü ve şüpheli anayasaya düşkünlüğünü baltaladığını vurguladı. Beyaz Saray’ın ulusal bir acil durum bildirgesinde yasal zorluklara hazır olup olmadığı sorulduğunda, Beyaz Saray basın sekreteri Sarah Sanders, “Çok hazırlıklıyız, ancak yasal bir zorunluluk olmamalı. Başkan işini yapıyor. Kongre de kendi işlerini yapmalı.” dedi.

Birçok devlet kurumu için fon, Kongre harcama yasasını geçmediği ve Bay Trump’ın yasaya imza atmadığı sürece Cumartesi günü saat 12:01’de sona erecek. Yedi tasarı paketi, hükümeti Eylül ayına kadar sürecek olan mali yılın geri kalanında finanse edecek. İki taraflı anlaşma, Trump’ın bir sınır duvarı inşa etmek için talep ettiği 5.7 milyar doları aşan bir miktar arzı sağlarken, her iki tarafa da siyasi zafer kazandırdı. Cumhuriyetçiler Rio Grande Vadisi’nde inşa edilecek 55 millik yeni engelin yanı sıra sınır güvenliğine ilave yatırımlar yapabilir.

Tasarıda, giriş limanlarındaki yeni ekipman, 600 yeni gümrük memuru, opioid algılama ekipmanı ve diğer teknolojiler için finansman bulunuyor. Bu arada Demokratlar uygun fiyatlı konut, nüfus sayımı ve federal sivil işçiler için %1.9 maaş zammı dahil olmak üzere Demokratik öncelikler için harcama paketindeki diğer fonlara işaret ediyor. Cumhuriyetçiler ise Demokrat’ların Göç ve Gümrük İcra memurlarının ABD’deki göçmenleri gözaltına alma konusunda yeni sınırlar getirme çabalarını savundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu