Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de ÜFE Temmuz’da Aylık %1 Artış ile Beklentileri Aştı

ABD’nin beklenen verilerinden üretici fiyatları açıklandı. Hem aylık hem de yıllık bazda beklenti aşıldı.
ABD’de ÜFE Temmuz’da Aylık %1 Artış ile Beklentileri Aştı
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD İşçi İstatistikleri Bürosu, Temmuz 2021 dönemine ait üretici fiyat endeksi (ÜFE) sonuçlarını açıkladı.

Rapora göre ÜFE Temmuz’da bir önceki aya göre yüzde 1 arttı. Beklenti yüzde 0,6 yönündeydi.

ÜFE artışının yaklaşık dörtte üçü, hizmet maliyetlerindeki yüzde 1,1’lik artıştan kaynaklandı ki bu, verilerin ilk olarak Aralık 2009’da hesaplanmasından bu yana en büyük artışı işaretledi.

Malların maliyeti yüzde 0,6 arttı.

ABD ÜFE Temmuz 2021
Kaynak: U.S. Department of Labor

Haziran’da beklentileri aşarak yüzde 1 artış olmuştu. ÜFE artışının yaklaşık yüzde 60’ı, hizmet maliyetindeki yüzde 0,8’lik artıştan kaynaklanmıştı. Haziran ÜFE’si yıllık bazda ise yüzde 7,3 artarak rekor kırmıştı.

Temmuz’da yıllık bazda yüzde 7,8 artış yeni rekor seviyeyi temsil etti. 12 aylık verilerin ilk olarak Kasım 2010’da hesaplanmasından bu yana en büyük artış anlamına geldi.

Çekirdek üretici fiyatları endeksi Temmuz’da bir önceki aya göre yüzde 1 artarken bir önceki yılın aynı dönemine göre ise yüzde 6,2 arttı. Çekirdek ÜFE rakamları hem aylık hem de yıllık bazda tahminlerin üzerinde geldi. Sonuçta Temmuz ayında ABD’de tüm üretici fiyat endeksi göstergeleri tahminlerin üzerinde gelmiş oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu