Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD, Türkiye ile Venezuela Arasındaki Ticareti İzlediğini Söyledi

ABD Hazine Bakanlığı'ndan bir yetkili, Reuters'a konuştu ve Türkiye ile Venezuela arasındaki ticareti izlediklerini söyledi. Yaptırımların ihlal edildiğine karar verilmesiyle harekete geçileceğini belirtti.
ABD, Türkiye ile Venezuela Arasındaki Ticareti İzlediğini Söyledi
Yorum

ABD Başkanı Donald Trump’ın ve yönetimindeki kişilerin, istedikleri gibi hareket etmeyen kişilere ateş püskürmeye devam ettiği görülüyor. Reuters’a konuşan ABD Hazine Bakanlığı’ndan bir yetkili, Türkiye ile Venezuela arasındaki ticaretin izlendiğini ve yatırımların delinmesiyle birlikte harekete geçileceğini ifade etti. Üstü kapalı bir tehdit olarak algılanan bu yorumlara henüz bir cevap gelmedi.

ABD, 3 ay önce Venezuela’dan altın satışlarını durdurma amaçlı yeni yaptırımlar getirdiğini açıklamıştı.

ABD, Venezuela Altın Satışı YaptırımıVenezuela, 2018 yılında Türkiye’ye 20 tondan fazla altın ihraç ederken, bunun neredeyse tamamının ABD yaptırımlarından önce, yılın ilk 9 ayında yapıldığı biliniyor. Kasım ayında gelen yaptırım kararına işaret eden yetkili, “Türk-Venezuela ticari faaliyetlerinin durumunu izliyoruz ve yaptırımlarımızın ihlal edildiğini belirlersek, açıkça harekete geçeceğiz,” dedi.

Resmi verilere göre; 2017 yılında Venezuela’nın Türkiye’ye altın ihracatı bulunmuyor. 2018 yılında ise Türkiye’ye 900 milyon dolar değerinde 23,63 ton altın ihraç ettiği biliniyor.

ABD’de Terörizmin Finansmanıyla Mücadeleden Sorumlu Hazine Bakan Yardımcısı Marshall Billingslea, bugün Ankara’ya geliyor.

Marshall Billingslea Türkiye ZiyaretiAnkara’da hükümet ile görüşmelerde bulunacak olan Billingslea, ABD’li yetkilinin verdiği bilgiye göre ziyarette Türkiye’ye doğalgaz ihraç eden İran’a uygulanan ABD yatırımlarının görüşülmesini planlıyordu. Ama Venezuela ile ilgili konuların da görüşmeye dahil edilebileceği bilgisini verdi.

Washington’un Venezuela’nın geçici devlet başkanı olarak muhalefet Juan Guaido’ya destek vermesi ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Madura’yı arayarak desteğini belirtmişti. Yetkili, Türkiye’nin Maduro’yu desteklemeye devam etmesi konusunda Washington’un hayal kırıklığı yaşadığını belirtti.

Yetkili, Türkiye’nin Maduro rejimini meşru olarak kabul etmemesi için yapılan tekliflere olumlu cevap vermediğini de söyledi.

Türkiye'nin Venezuela'yı DesteklemesiReuters’a konuşan yetkili, “Dünyadaki çok sayıda hükümetle konuştuğumuz gibi, Türklerle de görüştük, görüşlerimizi paylaşıyor ve Maduro rejiminin meşru olmadığını kabul etmeleri için bize katılmalarını istiyoruz. Şimdiye kadar bu görüşmeye olumlu cevap vermediler,” ifadelerini kullandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu