Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de Tüketici Güveni Dibe Vursa da Ekonomistlerin Beklentileri İyimser

ABD’nin son tüketici güveni anketi, ekonomik beklentilere gölge düşürse de Ekonomist James Knightley görünümün parlak kaldığını söyledi
ABD’de Tüketici Güveni Dibe Vursa da Ekonomistlerin Beklentileri İyimser
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’nin hayal kırıklığı yaratan son verileri arasındaki Michigan tüketici güven endeksi, Ağustos’ta aylık 11 puan azalışla 70,2 değerine indi. Geçen hafta açıklanan veri, Aralık 2011’den bu yana kaydedilen en düşük seviyeyi işaretlerden endişeleri artırdı.

Gelir, yaş ve eğitim alt gruplarında ve tüm bölgelerde yaygın kayıplarla Aralık 2011’den bu yana en düşük okuma oldu. Ayrıca düşüşler, kişisel finans, enflasyon ve işsizlik, beklentiler dahil ekonominin tüm yönlerini kapsıyordu.

Son veri parlak bir görünüm çizmezken ING Baş Ekonomisti James Knightley, beklentiler konusunda hala iyimser olduğunu ve nedenlerini açıkladı.

İyi haberin ekonominin şu anda pandemide kaybettiği tüm zemini geri kazanması olduğunu söyleyen Knightley, son iki ayda 2 milyon iş eklediğini belirtti.
ABD Tüketici Güveni Dip
KAYNAK: Michigan University

Fakat son tüketici güveni rakamlarının endişe verici olduğunu ve ABD ekonomisinin geleceği hakkında keskin bir değişiklik gösterebileceğini dile getirdi. Michigan anketinin 40 yılı aşkın süredir yapıldığını ve son düşüşün tüm zamanların yedinci en büyük aylık düşüşü olduğunu bildirdi.

Normalde bu tür düşüşlere büyük olayların neden olduğunu, bu kez ise düşüşün iki faktör tarafından yönlendiriliyor gibi göründüğünü belirtti. İlkinin Covid’in Delta yoluyla yeniden alevlenmesi olduğunu belirten ekonomist, ikincisini yükselen enflasyona yönelik endişeler olarak açıkladı.

Her ikisinin de bir gecede ortadan kalkacak sorunlar olmadığını vurgulayarak bunun daha zayıf tüketici harcamasına dönüşüp dönüşmeyeceğini sorguladı.

Şimdiye dek bunun olacağını destekleyen çok az kanıt görüldüğüne değinerek insanların hareketliliğinin, yolcu uçağı trafiğinin ve restoran rezervasyonlarının gayet iyi durumda olduğunu belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu