Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de Tüketici Güveni ve Konut Fiyatları Beklentinin Altında Kaldı

Coronavirüs vakalarındaki artış tüketicilerin ekonomiye ve yakın döneme dair endişelerini artırırken, güven endeksi Temmuz’da düşüş gösterdi.
ABD’de Tüketici Güveni ve Konut Fiyatları Beklentinin Altında Kaldı
Son Güncelleme: 
Yorum

Merkez Bankası’nın Temmuz toplantısından çıkacak karara odaklanan Amerika Birleşik Devletleri’nde Salı günü tüketici güven endeksi ve S&P CoreLogic Case-Shiller, konut fiyat verileri açıklandı.

20 kentin konut fiyatları baz alınarak yapılan hesaplamaya göre Mayıs ayında konut fiyatları %3,69 oranında artış gösterdi. Piyasanın beklentisi %4 artış olması yönündeydi. Yıllık bazda beklentiden daha az artan fiyatlar, bir önceki aya kıyasla %0,04 yükseldi.

ABD’de tüketici güven endeksi Temmuz ayında 92,6 seviyesinde geldi.
ABD Tüketici Güven Endeksi
Kaynak: Investing

Ekonomistler endeksin bu ay 95 seviyesinde gelmesini bekliyordu. Ancak birçok eyalette rekor düzeyde artan coronavirüs vakaları, ekonominin toparlanacağına dair endişeleri körüklerken, bu tablo tüketiciler nezdinde de olumsuz etki bıraktı. 66 ekonomistin katıldığı ankette tüketici güveninin 87 – 100 arasında değer gelmesi bekleniyor.

Ancak açıklanan veriler 92,6 ile ortalama tahminin gerisinde kaldı. Endeks pandeminin etkilerinin henüz başlamadığı Şubat ayında 132,6 seviyesindeydi. Takip eden aylarda düşüş gösteren tüketici güveni Mart’ta 118,8, Nisan’da 85,7’e geriledikten sonra, ekonominin açılmasının da etkisiyle Mayıs’ta 85,9’a, Haziran’sa 98,3’e yükseldi.

Fakat vakaların halen çok yüksek seyretmesinin yarattığı kaygıyla bu ay yeniden düşüşe yöneldi. ABD’de 4 milyon 433 bin vaka ve 150 bin 458 can kaybı rapor edildi.

Konferans Kurulu Ekonomik Göstergeler Kıdemli Müdürü Lynn Franco, “Şüphesiz COVID-19’un yeniden ortaya çıkmasının bir sonucu olarak Michigan, Florida, Texas ve California’da büyük düşüşler yaşandı. Geleceğe baktığımızda, tüketiciler ekonomi ve işgücü piyasası için kısa vadeli görünüm konusunda daha az iyimser hale geldi ve finansal beklentileri konusunda baskı altında kaldı.” şeklinde açıklamada bulundu.

Söz konusu toparlanmanın kısa vadede bakıldığında tüketici güveni için iyi olmadığını söyleyen Franco, karamsar beklentilerin çokluğuna dikkat çekti. Önümüzdeki altı ay için iş koşullarının iyileşeceğini düşünenlerin oranı %42,4’ten %31,6’ya gerilerken, gelirinde artış bekleyenlerin oranı %14,1’den %15’e yükseldi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu